آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8681120
بازديدکنندگان : 6979171

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

مقاله های ارسالی

فقر
اعلاميه حقوق بشر و ...
تأثير گذاري بر انديشه و كنش فردي از طريق گروههاي كوچك
آب در كوزه و ما تشنه لبان مي گرديم
نگاهي ساده به مسائل ايران
قانون و قانونمندي
عامل نظام گسيختگي ياعامل پيشرفت و تكامل؟
محله فقير نشين
به توسعه چگونه مي نگريم ؟
گنه کرددربلخ آهنگری
عشاق خياباني
درجستجوي هويت
به جرم جواني
وسائل ارتباط جمعي
تاریخ عزیز، ما رابه کجا می بری؟
اتاق گفتگو
نگاهی کوتاه به وضعیت کنونی قشر جوان ایرانی در روزگار ما
رقص نور در آئينه ء وجود
فقروتنگدستي
فقر و پيامدهاي آن
مهريه هنگفت وخانه تهي
مرگ بار تر از بم
در حاشیه انتخابات
یلدا و والنتاين
آيا نجابت قالب خاصي دارد يا اينكه من وتو براي آن قالبي ايجاد كرده ايم؟
نگاهي به انتخابات
رستم واسفندیارقرن بیست ویکم
پول سرنوشت ساز است !
فقراامانت منند
سرگشتگي
اچ آی وی مثبت هاسلام
بی عشق جهان مرده است
احیای ایران عزیزم
احیای ايران
ازتنبیه تاتغییر
سرگذشت دودانه
ثروتمندبودن
ايجادروابط اجتماعي مناسب
روسپيگري
دانه ي خردل
حرف دهنتو بفهم
همجنسگرايي ازنظرگاه تعاليم بهائي
دردي جانكاه
شايعه وتئوري توطئه
گردن بي طمع
من به عنوان يك جوان چه كاري براي اطرافيانم كردم؟
ياشانس ويااقبال(قسمت دوم)
ظهور و سقوط امپراتوري هاي ميليارد دلاري
يك سبد گل
گوش كن وتفكرنماكه چه سان بايدزيست

مطالب خواندنی از منابع دیگر

چشمها را بايد شست چاپ پست الكترونيكي
نوشته شده توسط نغمه   
دوشنبه, 26 شهریور 1386 20:03
تعداد بازدید :6880

این روزها صحبت های زیادی در مورد حجاب می‌شنویم. این كه چه اتفاقاتی افتاد و چه اقداماتی انجام شد، و این كه آیا این اقدامات درست بود یا غلط، موضوع این نوشته نیست. درباره فلسفه حجاب و درستی و غلطی آن هم نمی‌خواهم صحبت كنم. حرفهایم حتی در مورد اهمیت یا عدم اهمیت طرح این مسأله در شرایط كنونی نیز نیست. در رادیو و تلویزیون برنامه‌های زیادی در مورد حجاب پخش شده است. كارشناسان و مردم عادی در این باره زیاد صحبت كرده و نظراتشان را گفته اند و من نمی‌خواهم به این حرف ها چیزی اضافه كنم.

 اكثر افرادی كه در این برنامه‌ها صحبت می‌كردند، می‌گفتند كه برای حفظ امنیت جامعه و برای جلوگیری از اکثر برخوردها، مزاحمت ها و انحرافات اجتماعی، لازم است كه مردم لباس مناسب بپوشند و آرایش مناسب و مطابق فرهنگ كشور داشته باشند (البته كمتر كسی گفت كه منظورش از لباس و آرایش مناسب و مطابق فرهنگ چیست). با این مطلب موافق هستم كه ادب انسان حكم می‌كند لباس، آرایش و رفتارش همراه با وقار و آراستگی باشد، اما هنگام تماشای این قبیل برنامه‌ها نكته‌ای توجهم را جلب كرد كه دلم می‌خواهد با شما در میان بگذارم.

بیشتر صحبت ها (اگر نگوییم همه آنها) در مورد پوشش و رفتار افراد بود، برای این كه مورد مزاحمت دیگران قرار نگیرند یا باعث تحریك دیگران نشوند، اما كسی درباره چشم پاك صحبتی نكرد. درباره پاكدلی، امانتداری، درستكاری و درباره مسؤولیت آن "دیگران" هیچ سخنی به میان نیامد. در حالی كه هر یك از ما (چه زن و چه مرد) به عنوان یك انسان مسؤول احساسات، افكار و رفتارهای خودمان هستیم و باید یاد بگیریم كه چطور در هر شرایطی شخصیت خودمان را حفظ كنیم و چشم امین و قلب پاك داشته باشیم. در شرایط فعلی و با وقایعی كه در اطرافمان رخ می‌دهد، همه می‌دانیم كه فردی که درست تربیت نشده و چشم و دل پاك ندارد، كاری ندارد كه دیگران چه سر و وضعی دارند. اگر بخواهد، مزاحمشان می‌شود. برعكس، یك فرد امین، پاكدل و درستكار، در هر شرایطی به شرف و ناموس دیگران احترام می‌گذارد و از موقعیت سوء استفاده نمی‌كند و اجازه نمی‌دهد رفتار و سر و وضع کسی به پاكی و شخصیت او صدمه‌ای برساند. پوشش و طرز رفتار مردم در اجتماع یك طرف قضیه است و طرز برخورد با آن طرف دیگر. مسؤولیت هر دو طرف به یك اندازه سنگین است. چه بسا كه مسؤولیت طرف دوم سنگین تر باشد.

مسأله حجاب و امنیت اجتماعی بدون توجه به هر دو جنبه به هیچ وجه حل نخواهد شد، كما این كه تا كنون حل نشده است. پرداختن به حجاب ظاهری آسان تر است، زیرا یك مسأله ظاهری و قابل كنترل است. تحقق آن هم نیاز به وقت، نیرو و هزینه كمتری دارد، و برای همین بیشتر به آن پرداخته می شود، اما طرف دیگر قضیه، یعنی چشم و دل پاك و حجاب درونی داشتن، یك مسأله تربیتی و درونی است و چون قابل مشاهده نیست و تحقق آن كاری وقت گیر و پرهزینه است، كمتر مورد توجه قرار گرفته است.

اگر به دنبال تغییر و تحول پایدار هستیم، مثل هر كار دیگری، باید از درون و از قلب و اخلاق خودمان شروع كنیم. به عنوان یك جوان چقدر به حفظ پاكی فكر و قلبمان اهمیت می دهیم ؟ چقدر از وقتمان را صرف توجه به مردم و ظاهر و آرایش آنها می‌كنیم؟ آیا این مسأله ارزش آن را دارد كه وقتمان را صرفش كنیم؟ وقت و نیروی ما می‌تواند صرف چه چیزهای دیگری بشود؟ آیا همه ما به دنبال شادی، سبكباری و آرامش خیال نیستیم؟ آیا خواهان احترام و اهمیت نیستیم؟ پس چرا اجازه می دهیم این گونه مسائل تبدیل به مشغولیت و دغدغه فكری ما بشوند؟ چرا به چیزهای بهتری نپردازیم؟ دنیا خوشی ها و زیبایی های زیادی را به ما عرضه می‌كند. زیبایی طبیعت، زیبایی علوم (دنیای وسیع علوم و اطلاعات و فرهنگ بشری كه از طریق همین اینترنت در دسترس ماست)، لذت دوستی ها و رفاقت های ساده و پاك، لذت رفتارهای زیبا، لذت كمك به دیگران و احساس مفید بودن. برای حفظ امنیت اجتماعی و جلوگیری از انحرافات، مهم تر از این كه مراقب سر و وضع خودمان و دیگران باشیم، باید چشم و دل خود را پاك نگه داریم.

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
نارون  - چرا بجاي حل مسئله... |1386-6-27 05:06:57

چقدر موثر و دقيق به اين مطلب بسيار مهم
اشاره نموديد. در حقيقت سرپوش گذاشتن روي
مشكلات ، آسانترين و خطرناك ترين راه است .
آسانترين است چون صورت مسئله را از مقابل
ديدمان محو نموديم و ديگر تلاشي براي حل آن
نمي كنيم و خطرناك است زيرا ميدانيم پنهان
نمودن مشكلات سبب از ميان رفتن آنها نمي گردد
بلكه دامنهء آن را وسيعتر و دامنه دارتر مي
نمايد همچون آتشي كه زير پوششي كاغذي مخفي
گردد.
سپیدار  - بهترین راه حل |1386-6-27 00:21:08
با توجه به اینکه بشر وارد دوران بلوغ خود شده
است، نحوه رفتار با او هم باید متناسب با
شرایطش باشد. اگر تا چنر وقت پیش که هنوز در
کودکی به سر می برد پوشاندن خود باعث عفت و
عصمت می شد اکنون دیگر این روش کارساز نیست.
همانطور که گفته شده بود حال زمان حجاب باطنی
فرا رسیده است.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar