آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8696807
بازديدکنندگان : 6994574

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

مقاله های ارسالی

فقر
اعلاميه حقوق بشر و ...
تأثير گذاري بر انديشه و كنش فردي از طريق گروههاي كوچك
آب در كوزه و ما تشنه لبان مي گرديم
نگاهي ساده به مسائل ايران
قانون و قانونمندي
عامل نظام گسيختگي ياعامل پيشرفت و تكامل؟
محله فقير نشين
به توسعه چگونه مي نگريم ؟
گنه کرددربلخ آهنگری
عشاق خياباني
درجستجوي هويت
به جرم جواني
وسائل ارتباط جمعي
تاریخ عزیز، ما رابه کجا می بری؟
اتاق گفتگو
نگاهی کوتاه به وضعیت کنونی قشر جوان ایرانی در روزگار ما
رقص نور در آئينه ء وجود
فقروتنگدستي
فقر و پيامدهاي آن
مهريه هنگفت وخانه تهي
مرگ بار تر از بم
در حاشیه انتخابات
یلدا و والنتاين
آيا نجابت قالب خاصي دارد يا اينكه من وتو براي آن قالبي ايجاد كرده ايم؟
نگاهي به انتخابات
رستم واسفندیارقرن بیست ویکم
پول سرنوشت ساز است !
فقراامانت منند
سرگشتگي
اچ آی وی مثبت هاسلام
بی عشق جهان مرده است
احیای ایران عزیزم
احیای ايران
ازتنبیه تاتغییر
سرگذشت دودانه
ثروتمندبودن
ايجادروابط اجتماعي مناسب
روسپيگري
دانه ي خردل
حرف دهنتو بفهم
همجنسگرايي ازنظرگاه تعاليم بهائي
دردي جانكاه
شايعه وتئوري توطئه
گردن بي طمع
من به عنوان يك جوان چه كاري براي اطرافيانم كردم؟
ياشانس ويااقبال(قسمت دوم)
ظهور و سقوط امپراتوري هاي ميليارد دلاري
يك سبد گل
گوش كن وتفكرنماكه چه سان بايدزيست

مطالب خواندنی از منابع دیگر

مسئول این افتضاح کیه؟ چاپ پست الكترونيكي
نوشته شده توسط سپیدار   
پنجشنبه, 24 آبان 1386 13:21
تعداد بازدید :6895

این جمله یا بهتر بگویم این سؤال، اولین چیزی است که پس از مشاهده یک مشکل در سطح شهر به زبان می آوریم. بعضی وقتها هم، کل دستگاه دولت را یکجا مورد مؤاخذه قرار می دهیم که" اینا هیچ کارشون رو حساب و کتاب نیست."و بعد اطرافیان را مهمان غرغر هایمان می کنیم. اما به راستی چه کسی مسئول است؟

در یک جلسه نیمه رسمی با حضور تعدادی از اساتید دانشگاه و مسئولان شهرداری و نمایندگانی از یک سازمان غیر دولتی در زمینه مسائل زیست محیطی ، پس از مدتی بحث پیرامون مشکلات موجود در خیابان ها، تمام تیر ها به طرف شهرداری پرتاب شدو همه خرسند از اینکه مسئول را پیدا کرده اند؛ منتظر جواب نشستند.

معاونت محترم ترافیک با آرامش سخنان خود را این چنین آغاز کردند. در سال 1986 در ایالت نیوجرسی دختر بچه ای در حین عبور از عرض خیابان کشته شد. مادر این دختر پیگیری ها و شکایت های فراوان کرد؛ اما نهایتاً خودش دست به کار شد وNGO  )سازمان غیر دولتی( " مادران مخالف سرعت" را تأسیس کرد. این سازمان اکنون فعال و دارای بیش از یک میلیون عضو در سراسر جهان می باشد. ایشان در ادامه صحبتهایشان افزودند : مردم فکر می کنند که مسئول ترافیک یک شهر فردی است که یک جعبه مارگیری دارد که راه حل تمامی مشکلات در آن جعبه است؛ یا فکر می کنند دولت مردان، سوپرمن هایی هستند که می توانند با یک قدرت خارق العاده از پس هر کاری برآیند. اما واقعیت چیز دیگری است و نتیجه مطلوب زمانی حاصل می شود که فرهنگ رعایت قوانین در بین مردم رسوخ کند و هرکس خودش را مسئول بداند.

چون همکاری ایشان را با آن سازمان غیر دولتی دیده بودم می دانستم که حرفشان را از روی رفع تکلیف و یا اتهام نمی زنند؛ بلکه به این موضوع اعتقاد قلبی دارند.

به راستی اگر من به عنوان شهروندی مسئول که نگران اوضاع شهر خودم هستم به قوانین احترام بگذارم و سعی کنم که روند اصلاح مشکلات شهر را از خودم شروع کنم چه کارها که نمی توانم بکنم. مگر نیروی من از مادری داغ دیده کمتر است  و یا مشکلات ما در مقایسه با مردم آن کشورها(!) خیلی بزرگتر. مطمئناً هیچ کدام از این دو حالت نيست. فقط باید یاد بگیریم که زمانی که با یک مشکل روبرو می شویم قبل از اینکه به دنبال پیدا کردن مسئول این وضع یا غر زدن بیافتیم با خود فکر کنیم : آیا برای حل این مشکل کاری از دست من بر می آید؟ آیا می توانم پیشنهادی کارساز در زمینه این مشکل به مسئولین بدهم؟ آیا حاضر هستم برای یافتن راه حل از دیگران هم نظر بخواهم و آنها را با خود همراه کنم؟ آیا من در به وجود آمدن این مشکل نقشی نداشتم؟

نشستن و انتظار کشیدن برای این که دستی از غیب بیاید و یک شبه شهر یا کشورمان را از شر تمامی مشکلات موجوده خلاص کند، کاری عاقلانه نیست.معضلات نه از طریق اعتراض و راهپیمایی های مکرر حل می شود و نه از طریق کم کردن اعتماد مردم به دولت( کاری که شاید ما در بحثهای عادی روزانه مان زیاد به آن مشغول هستیم) . نه با دل سپردن به قدرت دولتهای بزرگ جهان تغییرات مطلوب صورت می گیرد و نه با فعالیت های زیرزمینی . بلکه اصلاح عالم از اعمال شایسته و پاک و اخلاق پسندیده من رخ می دهد. منی که اگر بخواهم می توانم هر کاری انجام دهم. باور کنید! مگر هلن کلر ، ادیسون، گاندی ، طاهره قره العین و شیرین عبادی چه کردند که ما نتوانیم. کافیست اراده کنیم و خودمان را از بند "نمی توانم و نمی شود" خلاص کنیم.

چشم ایران به حرکت من و تو دوخته شده. نگذاریم که دیر شود.

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar