آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8843414
بازديدکنندگان : 7133253

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

مقاله های ارسالی

خواص كلم بروكلي
برنامه پنجم: مسائل و روابط جنسی در نوجوانان و جوانان (3)
برنامه چهارم: مسائل و روابط جنسی در نوجوانان و جوانان (2)
برنامه سوم: مسائل و روابط جنسی در نوجوانان و جوانان (۱)
ايران نا امن ترين راه های جهان را دارد
هشدار در مورد تغییر وضعیت آب و هوایی زمین
مناطق تاريخی مين گذاری شده در شهرهای مرزی ايران
چرا غذاهای مملو از پروتئين سيرکننده است؟
بازار پررونق و بدون نظارت حيوانات در ايران
بيابانهای ايران گسترش می يابد
متن کامل کنوانسيون حفاظت از محيط زيست دريای خزر
راه‌آهن؛ سد راه جهاني شدن نقش رستم
خواب کامل به تقويت حافظه کمک ميکند
آغاز سال تحصیلی جدید؛ برخی سوالات و نگرانی ها
هر ساعت يک شهروند تهرانی در آلودگی هوا مرده است
بحران بهداشت و آموزش جوانان را تهديد می کند
مرگ ده ها هزار چنار در خيابان ولی عصر تهران
قطع چند هزار درخت در پارک جنگلی لويزان...
افزايش آمار سکته و بيماری های قلبی در ميان جوانان
بررسی نقش اسلام در مبارزه علیه ایدز
"ناتوان کسی است که تواناييهای يک معلول را نمی فهمد"
زنگ های خطرعلیه فراگیری ایدز در ایران
جوش غرور تنها مشکل سلامتی نوجوانان نيست
آب چقدرمي ارزد؟
هشدار در مورد تغيير اب و هواي زمين
اب چقدر مي ارزد
اعتياد
ماهيان خاويار
چشم انداز: سیارۀ آبی: بحران اقیانوسها
محيط زيست وسلامتي كودكان
ایران اولین مصرف کننده مواد مخدر جهان
جوش غرور تنها مشکل سلامتی نوجوانان نيست
بالا رفتن از پلکان احتمالا طول عمر را افزایش می دهد
هنگام خستگی تصمیم نگیرید
روشهای غلبه بر بی حوصلگی، دلزدگی و تنوع طلبی
آرايش زياد خانم‌ها يک بحران جهاني است!
این هشت غذا را به خاطر بسپارید
20توصيه ي پزشكي(1)
20توصيه ي پزشكي(2)
بيست توصيه ي پزشكي(3)
اثرات مفيد خنده برسلامت
آخرين اخبار درباره سرطان از بيمارستان جان هاپکينز
آنفولانزا
ارتباط میان مصرف ماهی در دوران بارداری و مهارتهای گفتاری کودکان
قابل توجه خانم های باردار؛اسید فولیک مصرف کنید
سیب میوه ای معجزه اسا برای خانم های باردار
بهار سر آغاز آلرژي فصلي
فوايد خنده براي سلامت
ارتباط مصرف زیاد گوشت با قاعدگی زود‌هنگام
برنج سفید خطر دیابت را افزایش می دهد

مطالب خواندنی از منابع دیگر

برنامه سوم: مسائل و روابط جنسی در نوجوانان و جوانان (۱) چاپ پست الكترونيكي
نوشته شده توسط bbcpersian.com   
يكشنبه, 08 بهمن 1385 01:44
تعداد بازدید :4435
چهارشنبه 13 دسامبر 2006 - 22 آذر 1385 -
مسائل جسمی دوران بلوغ

- مراحل بلوغ در دختران

معمولا ورود به نوجوانی با تحولات جسمی و روحی خاصی همراه است. تحولات جسمی ممکن است قابل رويت باشند و يا اينکه به چشم نيايند. مثلا تغييرات غدد داخلی بدن و ترشح هورمونها به چشم نمی آيند. اما مثلا رويش موی زيربغل قابل ديدن است.

اين تغييرات بنابر پيشينه خانوادگی، محل زندگی و چگونگی وضعيت تغذيه در افراد مختلف در زمان های متفاوتی شروع می شود. مثلا برای يک نفردر سن ۹ سالگی و برای نفر ديگری سن ۱۵سالگی اتفاق بيافتد.

از مواردی که قابل مشاهده است برای دختر خانم ها رشد سينه ها است که ممکن است اول يکی و بعدا ديگری و يا هر دو با هم رشد کنند. اين را هم بگويم که در اين مرحله سينه ها دردناک هستند ومعمولا از نظراندازه هم با هم برابر نيستند که امری کاملا طبيعی است.

رويش موی اطراف ناحيه تناسلی و کمی بعد تر موهای زير بغل هم در اين دوران اتفاق ميافتد. همينطور تغيير تدريجی اندامشان از حالت بچه گانه به فرم يک زن بالغ به صورت جمع شدن چربی در ناحيه شکم، اطرف ران و باسن است.

در ضمن ترشحات واژن وعادت ماهيانه يا رگل، يا قائدگی يا پريود هم از اين دوران شروع می شوند. در اين مرحله اندام تناسلی هم رشد و تغييرمی کنند مثلا رنگ ناحيه تناسلی تيره تر می شود و در نهايت از نظر ظاهری به اندام فرد بالغ شباهت بيشتری پيدا می کند تا به آلت تناسلی يک کودک.

من از همين فرصت می خواهم استفاده کنم و يک دسته نکات ديگری را هم بگويم. شروع عادت ماهانه برای دختر خانم ها يک نقطه عطف و نشانه سلامت فرد است و خوشبختانه در فرهنگ ما در اکثر خانواده ها ورود به اين مرحله توام با بالغ شدن برداشت می شود. يعنی بيشتر جنبه مثبت دارد تا منفی.

اکثر دختر خانم ها پيش از اينکه اولين عادت ماهانه خود را داشته باشند از طريق مادر، خواهر بزرگتر، هم سن و سال های فاميل و يا دوستانشان در مدرسه با اين پديده آشنا می شوند اما گروهی هم هستند که پيش از اينکه چيزی در اين مورد بدانند و يا شنيده باشند به يک باره با خونريزی مواجه می شوند که اين می تواند برايشان بسيار ترسناک باشد و بعضا احساس منفی که به فرد می دهد باعث پايين آمدن اعتماد به نفس فرد و يا ناموفق بودن ارتباطات جنسی اش در زندگی آينده اش بشود.

من همينجا از پدر ها و مادرها بخصوص مادرها تقاضا می کنم که در اين مورد در سن مناسب برای دخترتان توضيح دهيد. و اگر احساس راحتی نمی کنيد موضوع را با مسئولين مدرسه مطرح کنيد تا مربيان بهداشت، ورزش و يا علوم تربيتی که معمولا با بچه ها نزديک تر هستند بتوانند اين موضوع را برايشان به موقع توضيح دهند.

با در نظر گرفتن ميانگين سن عادت ماهانه در بين دختران ايرانی که غالبا در سال اول و يا دوم راهنمايی يعنی حدود ۱۲-۱۳ سالگی است، آموزش اين نکته در کلاس سوم و يا چهارم ابتدايی يعنی در حدود ۹-۱۰ سالگی می تواند مفيد باشد. چون افرادی هم هستند ممکن است زودتر به اين مرحله برسند.

عادت ماهانه معمولا ماهی يکباراتفاق می افتد و به مدت ۳ تا ۷ روز ادامه دارد. در بعضی افراد اين دوران طولانی تر است. در سال های اوليه زمان عادت ماهانه ممکن است منظم نباشد اما بعد از آن معمولا در دوره های بين ۲۴ تا ۳۲ روزه اتفاق می افتد.

در اين دوران دخترخانم ممکن است دردهايی مثل درد کمر، درد زير دل و غيره را داشته باشد و در بعضی افراد درد سينه ها هم به آن اضافه می شود. معمولا ورزش سبک، گرم کردن زير شکم و يا نشستن بر روی کيسه آب گرم و غيره می تواند کمک کننده باشد. داشتن رژيم غذايی مناسب هم می تواند کمک کند که درچند برنامه آينده در موردش صحبت می کنيم.

دراين دوران دختر خانم بايد بطور مرتب نوار بهداشتی خود را تعويض کند يعنی حداکثر هر چهار ساعت يک بار. و بسته نوار بهداشتی را در جايی بدور از آلودگی و در پاکت بسته نگهداری کند. پس از استفاده هم بايد آن را در روزنامه پيچيده و در سطل آشغال بياندازد. افرادی که از پارچه استفاده می کنند بايد فقط از پارچه نخی استفاده کنند، پارچه را تميز بشورند و در جلوی آفتاب کاملا خشک کنند تا بتوانند دوباره از آن استفاده کنند و يا آن را اطو کنند.

علاوه بر نوار بهداشتی و پارچه برخی افراد بخصوص در کشورهای غربی از تامپون استفاده می کنند. تامپون مثل يک گلوله فشرده شده از پنبه می ماند که داخل واژن گذاشته می شود تا خون را به خودش جذب بکند و نخ آن بيرون می ماند که برای بيرون آوردنش کمک می کند.

در ايران تامپون در خانمهای مجرد کاربرد چندانی ندارد. زيرا داشتن پرده بکارت برای ازدواج مهم است و داخل کردن تامپون به واژن ممکن است به پرده آسيب بزند.

به هرحال برای کسانی که ممکن است از تامپون استفاده کنند بايد چند نکته را يادآور بشوم: اول اينکه نحوه گذاشتن تامپون را از روی دستورات روی جعبه کاملا خوانده و دنبال کنيد و حتی الامکان در طول شب از تامپون استفاده نکنيد چون نمی توانيد هر چهارساعت يکبار عوضش کنيد. و اينکه به محض احساس ناراحتی در زير دل و يا سرگيجه بايد تامپون را از واژن خارج کنيد و به پزشک مراجعه کنيد بدليل اينکه در موارد نادر ممکن است تامپون باعث عفونت باکتريايی بشود که باعث شوک شده و بعضا مهلک است.

- خاطره ۱۶ ساله از زنجان : من شنيدم که اگر در دوران قائدگی خود را بشوييد دچار کمر درد می شويد. نشستن خود در اين موقع از نظر بهداشتی ايرادی ندارد؟

در جواب به خاطره و دوستان ديگری که ممکن است اين سئوال برايشان مطرح باشد بايد بگويم که دوش گرفتن و شستن ناحيه تناسلی در دوران عادت ماهانه هيچ ضرری ندارد و خرافاتی که حاکی از بچه دار نشدن و کمر درد بر اثر سشتن ناحيه تناسلی در هنگام عادت ماهيانه است اصلا پايه علمی ندارد.

اتفاقا شستن ناحيه تناسلی با آب گرم کمی از ناراحتی ها و درد زير دل را هم می تواند تخفيف بدهد. نظافت نکردن و نشستن اين منطقه باعث بوی بد و بعضا ايجاد ناراحتی های پوستی مثل خارش و يا عفونتهای باکتريايی می شود.

- مراحل بلوغ در پسران

برای آقا پسرها هم که جزو اولين تغييرات قابل مشاهده در دوران بلوغ بزرگ شدن بيضه ها است که معمولا از سن ۱۰ سالگی شروع می شود. بعد از آن يعنی بين ۱۱ تا ۱۵ سالگی به طول و عرض آلت تناسلی اضافه می شود و رويش مو دراطراف آلت تناسلی و بعضا بر روی پوست بيضه ها اتفاق می افتد.

در همين زمان جعبه صوتی در حنجره گسترش پيدا می کند و تارهای صوتی کلفت ترمی شوند که صدای بم تری را ايجاد می کنند. رويش مو بر روی صورت و زير بغل هم معمولا ۲ سال بعد از رويش موهای اطراف آلت تناسلی اتفاق می افتد.

بسته به پيشينه قومی و خانوادگی موهای سينه هم ممکن است در برخی آقا پسرها ظهور پيدا کند. در اواخر دوران بلوغ ممکن است برخی پسرها رشد سينه را هم تا حد جزئی تجربه کنند که در تقريبا در تمامی موارد بدون دخالت پزشکی به حالت اوليه خودش بر می گردد.

اتفاق ديگری که برای يک پسر در سن بلوغ می افتد اولين تجربه نعوظ و اولين تجربه انزال است. حالت نعوظ ممکن است بر اثر تحريک ايجاد شود و يا حتی بصورت ناخواسته و بدون اينکه در معرض محرکهای جنسی مثل فيلم و غيره باشند بوجود بيايد که کاملا طبيعی است.

انزال هم برای اين اتفاق می افتد که بدن يک پسر بالغ مايع منی را می سازد و می خواهد آن را از بدن خارج کند. مايع منی ممکن است تحت چند حالت از بدن خارج شود يا با خودارضايی و يا در هنگام خواب و يا در هنگامی که در معرض محرک های جنسی مثل فيلم و يا خيالبافی جنسی قرار داريد و همگی اين موارد هم طبيعی هستند.

اينجا يک صحبتی هم با پدرها و مادرهای عزيز داشته باشم که به فضای خصوصی فرزندشان احترام بگذارند و اگر مثلا ديدند که لکه ای روی ملحفه او بود آن را به روی فرد نوجوان نياورند که باعث شرمندگی وی نشوند. در اين سن ممکن است پسر شما وقت بيشتری را در حمام و يا توالت بگذراند که نبايد باعث نگرانی شما شود.

يک سری خرافاتی در مورد عملکرد اندام های تناسلی مردانه رايج است که متاسفانه فيلم های مستهجن هم به آنها دامن می زند.

بطور مثال اينکه مايع منی به حالت پرشی از آلت خارج می شود برای همه واقعيت ندارد. نه تنها هر کسی با شخص ديگر در اين مورد تفاوت دارد بلکه برای يک فرد هم در روزهای متفاوت می تواند شدت و ضعف داشته باشد.

در پژوهش ها نشان داده شده که اگر فرد تعداد دفعات انزال خود را کم کند و عضلات کف لگن قوی داشته باشد می تواند فشار پرتاب مايع منی اش را تقويت کند.

فشار بيشتر نشانه ای از سالم بودن و يا نبودن فرد بطور خاص نيست. مگر در افرادی که ناراحتی های عفونی و يا بيماريهای دستگاه تناسلی دارند مثلا عفونت پروستات که می تواند فشار انزال را کم کند. اما اين حالت در مردان جوان نادر است. بهرحال اينکه در فيلها می بينيد که مايع منی تا چند متر پرتاب ميشود همه بازيهای سينمايی است.

در جواب شنوندگانی که پرسيدند بر اساس ادرار کردن ايستاده آلت تناسلی شان به سمت پايين انحنا پيدا کرده، بايد بگويم که زاويه آلت تناسلی ارتباط مستقيم با قوی بودن عضلات زير شکم و کف لگن دارد.

من هيچ پژوهشی را نديدم که حاکی از اين باشد که ايستاده ادرار کردن زاويه آلت را تغيير می دهد. چند پژوهش هست که پيشنهاد کرده نشسته ادرار کردن مثانه را بهتر تخليه می کند اما اينکه در زاويه آلت چه نقشی دارد من به شخصه به پژوهشی برخورد نکردم.

تعدادی ايميل هم رسيده که در مورد مقدار مايع منی سئوال مطرح کرده بودند؛ اينکه مايع منی به حدی است که فرد در آن غوطه ور می شود ادعای کاملا بی اساسی است.

مقدار مايع منی از فردی به فرد ديگر فرق می کند و هر چقدر تعداد دفعات انزال بيشتر باشد مقدارش کمتر است. حالت ديگر اين است که فرد دفعات انزال بالا دارد و در نهايت بدن خود را تطبيق داده و مقدار بيشتری مايع منی توليد می کند اما اگر مقدار اسپرم کافی باشد مقدار مايع منی نه در باروری خانم و نه در مقدار لذت جنسی آقا تاثيری ندارد بنابراين نگران آن نباشيد.

الف- ۱۹ ساله از ايران هم پرسيده: با سلام ميخواستم بپرسم بيضه های من در حالت عادی يکی از آنها پايين تر از ديگری قرار دارد. آيا مشکلی دارد يا نه؟

بطور طبيعی يکی از بيضه ها هميشه پايين تر از آن يکی قرار دارد و هيچ جای نگرانی در اين مورد نيست.

در برنامه بعدی به جنبه روحی و عاطفی دوران بلوغ می پردازم و به سئوال های رسيده پاسخ می دهم.

سئوال ها و نظراتتان در اين مورد يا موارد ديگر را می توانيد به این آدرس ایمیل در مقابل هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن ابتدا باید جاوا اسکریپت را فعال کنید. بفرستيد.

اگر مايليد سئوالاتتان و نظراتتان را در برنامه مطرح کنيد ميتوانيد با پيامگيرهای ما در دوبی: ۰۰۹۷۱۴۳۶۸۸۹۱۹ و يا در لندن: ۰۰۴۴۲۰۷۵۵۷۲۵۴۶ تماس بگيريد و سئوالتان را مطرح کنيد و يا اينکه شماره تماستان را بگذاريد يا ايميل کنيد تا با شما تماس گرفته شود.

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar