آمار سایت

مندرجات : 733
تعداد نمایش مندرجات : 6124594
بازديدکنندگان : 4676152

عضویت در خبرنامه

چرا غذاهای مملو از پروتئين سيرکننده است؟ چاپ پست الكترونيكي
نوشته شده توسط BBCPERSIAN.COM   
دوشنبه, 15 آبان 1385 18:58
تعداد بازدید :3914

دانشمندان می گويند فهميده اند چرا رژيم های غذايی مملو از پروتئين، مانند رژيم موسوم به 'اتکينز'، به رفع حس گرسنگی کمک می کند.

آنها کشف کرده اند که اين نوع رژيم ها باعث توليد گلوکز (قند) در روده کوچک می شود؛ حالتی که حس سيری را به دنبال دارد.

پژوهشگران وابسته به موسسه تحقيقاتی "اينسرم" (INSERM) در فرانسه می گويند اين يافته ها ممکن است به توسعه معالجات تازه برای اختلالات تغذيه ای کمک کند.

نتايج اين مطالعه که روی موش ها انجام شد در نشريه "متابوليسم سلولی" منتشر شده است.

از قبل معلوم بود که يک رژيم غذايی عمدتا پروتئينی، باعث کاهش فشار گرسنگی می شود و به کمتر خوردن می انجامد.

با اين حال، سازوکاری که باعث می شود پروتئين اشتها را کور کند معلوم نيست.

تحقيقات در گذشته نشان داده بود که افزايش مصرف پروتئين در غذا تاثير کمی بر هورمون های اصلی کنترل کننده گرسنگی دارد.

تيم محققان موسسه "اينسرم" دريافت که تغذيه موش ها با پروتئين زياد، فعاليت ژن های درگير در توليد گلوکز در روده کوچک اين حيوانات را به گونه چشمگيری افزايش می دهد.

پيام به مغز

کبد افزايش توليد گلوکز را حس می کند و به مغز پيام می دهد. اين باعث می شود موش ها کمتر بخورند.

محققان به سرپرستی دکتر ژيل ميتو، می گويند نمی دانند که پروتئين چگونه باعث افزايش توليد گلوکز می شود.

اما آنها معتقدند پروتئين ممکن است باعث ترشح ماده ای شيميايی (cyclic AMP) که می تواند ژن های مسئول توليد گلوکز را تحريک کند شود.

دکتر سايمون لنگلی-اوانز، متخصص تغذيه در دانشگاه ناتينگهام در بريتانيا گفت: "رژيم هايی مانند اتکينز (Atkins) ظاهرا به کاهش وزن کمک می کنند چون حس گرسنگی را از ميان می برند."

او افزود: "به نظر می رسد موضوع ربطی به پردازش متابوليسمی پروتئين نداشته باشد، بلکه ناشی از اين باشد که کسانی که اين رژيم را دنبال می کنند کمتر می خورند."

به گفته وی منطقی به نظر می رسد که اگر پروتئين به نوعی توليد گلوکز را در روده کوچک افزايش دهد، در آن صورت نروپپتايدها متاثر می شوند و به مغز پيام می دهند که شکم پر است.

با اين حال دکتر لنگلی-اوانز گفت که توليد گلوکز همچنين ناشی از مصرف کربوهيدرات کمتر (مثل نان) در اين نوع رژيم هاست.

دکتر تونی استی ير، متخصص تغذيه در واحد تحقيقات تغذيه انسانی در شورای تحقيقات پزشکی بريتانيا گفت برای شناسايی تاثير مصرف پروتئين زياد در بدن انسان لازم است تحقيقات بيشتری انجام شود.

وی گفت: "بعيد است اين کل قضيه باشد. غير از عوامل روانی و جنبه های اجتماعی، اشتها توسط عوامل متعدد عصبی-شيميايی و علائم هورمونی کنترل می شود."

 منبع

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کتربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar