آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8843363
بازديدکنندگان : 7133202

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

مقاله های ارسالی

خواص كلم بروكلي
برنامه پنجم: مسائل و روابط جنسی در نوجوانان و جوانان (3)
برنامه چهارم: مسائل و روابط جنسی در نوجوانان و جوانان (2)
برنامه سوم: مسائل و روابط جنسی در نوجوانان و جوانان (۱)
ايران نا امن ترين راه های جهان را دارد
هشدار در مورد تغییر وضعیت آب و هوایی زمین
مناطق تاريخی مين گذاری شده در شهرهای مرزی ايران
چرا غذاهای مملو از پروتئين سيرکننده است؟
بازار پررونق و بدون نظارت حيوانات در ايران
بيابانهای ايران گسترش می يابد
متن کامل کنوانسيون حفاظت از محيط زيست دريای خزر
راه‌آهن؛ سد راه جهاني شدن نقش رستم
خواب کامل به تقويت حافظه کمک ميکند
آغاز سال تحصیلی جدید؛ برخی سوالات و نگرانی ها
هر ساعت يک شهروند تهرانی در آلودگی هوا مرده است
بحران بهداشت و آموزش جوانان را تهديد می کند
مرگ ده ها هزار چنار در خيابان ولی عصر تهران
قطع چند هزار درخت در پارک جنگلی لويزان...
افزايش آمار سکته و بيماری های قلبی در ميان جوانان
بررسی نقش اسلام در مبارزه علیه ایدز
"ناتوان کسی است که تواناييهای يک معلول را نمی فهمد"
زنگ های خطرعلیه فراگیری ایدز در ایران
جوش غرور تنها مشکل سلامتی نوجوانان نيست
آب چقدرمي ارزد؟
هشدار در مورد تغيير اب و هواي زمين
اب چقدر مي ارزد
اعتياد
ماهيان خاويار
چشم انداز: سیارۀ آبی: بحران اقیانوسها
محيط زيست وسلامتي كودكان
ایران اولین مصرف کننده مواد مخدر جهان
جوش غرور تنها مشکل سلامتی نوجوانان نيست
بالا رفتن از پلکان احتمالا طول عمر را افزایش می دهد
هنگام خستگی تصمیم نگیرید
روشهای غلبه بر بی حوصلگی، دلزدگی و تنوع طلبی
آرايش زياد خانم‌ها يک بحران جهاني است!
این هشت غذا را به خاطر بسپارید
20توصيه ي پزشكي(1)
20توصيه ي پزشكي(2)
بيست توصيه ي پزشكي(3)
اثرات مفيد خنده برسلامت
آخرين اخبار درباره سرطان از بيمارستان جان هاپکينز
آنفولانزا
ارتباط میان مصرف ماهی در دوران بارداری و مهارتهای گفتاری کودکان
قابل توجه خانم های باردار؛اسید فولیک مصرف کنید
سیب میوه ای معجزه اسا برای خانم های باردار
بهار سر آغاز آلرژي فصلي
فوايد خنده براي سلامت
ارتباط مصرف زیاد گوشت با قاعدگی زود‌هنگام
برنج سفید خطر دیابت را افزایش می دهد

مطالب خواندنی از منابع دیگر

هر ساعت يک شهروند تهرانی در آلودگی هوا مرده است چاپ پست الكترونيكي
نوشته شده توسط BBCPERSIAN.COM   
چهارشنبه, 17 آبان 1385 13:01
تعداد بازدید :6180

15:38 گرينويچ - سه شنبه 31 ژانويه 2006

با گذشت يک ماه و نيم از فروکش کردن آلودگی شديد هوا، مدير طرح جامع آلودگی هوای تهران گفته است که آلودگی هوا در روزهای بحرانی در هر ساعت جان يک يک شهروند تهرانی را گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان فتح الله امی مدير طرح جامع کاهش آلودگی هوای تهران گفته است: سالانه بيش از ۵۰۰ گرم ذرات آلاينده معلق وارد بدن هر تهرانی می شود در حالی که بدن تنها توانايی پالايش ۲۳۰ گرم آلاينده را در سال دارد.

آقای امی توضيح بيشتری در باره تعداد مرگ و مير ناشی از آلودگی هوای تهران ارائه نداده ولی با توجه به طولانی شدن دوره و آلودگی شديد چند هفته ای تهران می توان حدس زد که چند نفر به خاطر آلودگی جان باخته اند.

بررسی انجام شده در باره مراجعات بيماران قلبی و تنفسی به اورژانس تهران در آذر ماه امسال نشان می دهد که تعداد بيماران قلبی نسبت به آذر ماه سال گذشته بيشتر از ۲۵ درصد و تعداد بيماران تنفسی ۱۰۰ درصد افزايش داشته است.

تعداد مرگ و مير نيز در آذر امسال نسبت به آذر سال گذشته بيشتر از ۲۸ درصد افزايش داشته است که برخی معتقدند بخشی از اين افزايش مرگ و مير ناشی از آلودگی هوا بوده است.

علت اصلی آلودگی هوای شهر تهران خودروها و موتور سيکلت های فرسوده است که برنامه های دولت تا کنون برای جمع آوری آنها با شکست مواجه شده است.

کمبود بودجه عامل شکست طرح جمع آوری خودروهای فرسوده و گاز سوز کردن خودروهای شهری بوده است.

به گفته آقای امی برای جمع آوری و جايگزينی مينی بوس های فرسوده بيش از ۱۴ ميليارد تومان بودجه در سال جاری در نظر گرفته شده بود که حدود هشت ميليارد تومان آن بايد از طريق سازمان مديريت و برنامه ريزی و بقيه از سوی سازمان های دولتی ديگر تامين می شد اما سازمان های ديگر برای تامين اعتبار ۶ ميليارد تومان بقيه کوتاهی کرده اند و هنوز اعتبار آن تامين نشده است.

قرار بود در برنامه سوم و چهارم توسعه دو هزار دستگاه مينی بوس در شهر تهران گاز سوز شود اما به گفته آقای امی در طول سال گذشته تنها ۱۱۵ دستگاه مينی بوس جايگزين شده و تا پايان تير ماه سال آينده نيز ۵۰۰ دستگاه مينی بوس از رده خارج خواهد شد.

آلودگی موتورهای سيکلت های چهار زمانه نيز بسيار بالاست و در برنامه چهارم توسعه که از امسال آغاز شده ۴۰ هزار موتور سيکلت دو زمانه جايگزين موتورسيکلت های چهار زمانه می شود.

بر اساس اين طرح تاکنون ۱۰ هزار موتور سيکلت دو زمانه جايگزين موتور سيکلت های چهار زمانه شده و پيش بينی می شود در سه سال آينده اين برنامه به طور کامل اجرا شود.

عامل مرگ و مير

اما منبع عمده آلوده کننده هوای تهران و ديگر شهرهای کشور خودروهای فرسوده است و تقريبا نيمی از شش ميليون خودرويی که در خيابان ها تردد می کنند فرسوده هستند و برنامه جمع آوری آنها پس از گذشت نزديک به چهار سال از آغاز اجرای برنامه هيچ پيشرفتی نداشته است.

فاطمه واعظ جوادی رئيس سازمان حفاظت محيط زيست طرح خروج خودروهای فرسوده را شکست خورده دانسته و گفته اين طرح مجددا بازنگری شده و بودجه لازم برای سال آينده فراهم شده است.

برنامه از رده خارج کردن خودروها چهار سال پيش آغاز شده اما تاکنون تنها نزديک به ۲۰ هزار دستگاه خودرو از رده خارج شده است.

بر اساس برنامه چهارم توسعه که از امسال آغاز شده بايد ۲۰۰هزار دستگاه خودروی فرسوده در سال جاری از رده خارج شود اما آمار نشان می دهد که در ده ماه اول تنها ۹ هزار دستگاه از رده خارج شده است.

مشکل اصلی طرح از رده خارج کردن خودرو کمبود منابع مالی است و اکثر کسانی که اين خودروهای فرسوده را در اختيار دارند امکان خريد خودروهای نو را ندارند.

به همين دليل دولت برای اجرای اين طرح در سال آينده يک هزار ميليارد تومان تسهيلات جديد پيش بينی کرده و اميدوار است با اين تسهيلات و همکاری شرکت های خودروسازی ۲۵۰ هزار خودرو در سال آينده از رده خارج شود.

دولت پيش بينی کرده در سال آينده به دارندگان خودروهای فرسوده يک و نيم ميليون تومان تخفيف و بين سه تا پنج ميليون تومان وام خريد خودرو با بهره کم بدهد.

علاوه بر اين دولت سعی دارد شرکت های خودروسازی داخلی را ملزم کند در ازای توليد هر پنج خودرو داخلی يک خودرو و شرکت های واردکننده خودرو نيز به ازای واردات هر خودرو به ارزش ۱۰ هزار دلار يک خودرو را از رده خارج کنند.

اين طرح هنوز به تصويب نرسيده است اما مسئولان اجرای طرح سعی دارند دولت را به تصويب آن متقاعد کنند.

مراکزی هم در شهرهای مشهد، اصفهان، قم، کرج و قائمشهر در دست راه اندازی است تا خودروهای از رده خارج را جمع آوری و اسقاط کنند.

روند کند از رده خارج کردن خودروها نشان می دهد که تهرانی ها در سال های آينده نيز بايد آلودگی شديد هوا را تحمل کنند هر چند مشخص نيست که اين آلودگی جان چند نفر را خواهد گرفت.

محدويت طرح ترافيکی که برای مهار آلودگی شديد هوا يک ماه و نيم پيش وضع شده بود هنوز ادامه دارد اما به نظر می رسد اين محدويت ها نمی تواند مرهمی بر اين زخم کهنه ای باشد که از پی سال ها ايجاد شده است.

منبع

 

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar