آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8843266
بازديدکنندگان : 7133105

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

مقاله های ارسالی

خواص كلم بروكلي
برنامه پنجم: مسائل و روابط جنسی در نوجوانان و جوانان (3)
برنامه چهارم: مسائل و روابط جنسی در نوجوانان و جوانان (2)
برنامه سوم: مسائل و روابط جنسی در نوجوانان و جوانان (۱)
ايران نا امن ترين راه های جهان را دارد
هشدار در مورد تغییر وضعیت آب و هوایی زمین
مناطق تاريخی مين گذاری شده در شهرهای مرزی ايران
چرا غذاهای مملو از پروتئين سيرکننده است؟
بازار پررونق و بدون نظارت حيوانات در ايران
بيابانهای ايران گسترش می يابد
متن کامل کنوانسيون حفاظت از محيط زيست دريای خزر
راه‌آهن؛ سد راه جهاني شدن نقش رستم
خواب کامل به تقويت حافظه کمک ميکند
آغاز سال تحصیلی جدید؛ برخی سوالات و نگرانی ها
هر ساعت يک شهروند تهرانی در آلودگی هوا مرده است
بحران بهداشت و آموزش جوانان را تهديد می کند
مرگ ده ها هزار چنار در خيابان ولی عصر تهران
قطع چند هزار درخت در پارک جنگلی لويزان...
افزايش آمار سکته و بيماری های قلبی در ميان جوانان
بررسی نقش اسلام در مبارزه علیه ایدز
"ناتوان کسی است که تواناييهای يک معلول را نمی فهمد"
زنگ های خطرعلیه فراگیری ایدز در ایران
جوش غرور تنها مشکل سلامتی نوجوانان نيست
آب چقدرمي ارزد؟
هشدار در مورد تغيير اب و هواي زمين
اب چقدر مي ارزد
اعتياد
ماهيان خاويار
چشم انداز: سیارۀ آبی: بحران اقیانوسها
محيط زيست وسلامتي كودكان
ایران اولین مصرف کننده مواد مخدر جهان
جوش غرور تنها مشکل سلامتی نوجوانان نيست
بالا رفتن از پلکان احتمالا طول عمر را افزایش می دهد
هنگام خستگی تصمیم نگیرید
روشهای غلبه بر بی حوصلگی، دلزدگی و تنوع طلبی
آرايش زياد خانم‌ها يک بحران جهاني است!
این هشت غذا را به خاطر بسپارید
20توصيه ي پزشكي(1)
20توصيه ي پزشكي(2)
بيست توصيه ي پزشكي(3)
اثرات مفيد خنده برسلامت
آخرين اخبار درباره سرطان از بيمارستان جان هاپکينز
آنفولانزا
ارتباط میان مصرف ماهی در دوران بارداری و مهارتهای گفتاری کودکان
قابل توجه خانم های باردار؛اسید فولیک مصرف کنید
سیب میوه ای معجزه اسا برای خانم های باردار
بهار سر آغاز آلرژي فصلي
فوايد خنده براي سلامت
ارتباط مصرف زیاد گوشت با قاعدگی زود‌هنگام
برنج سفید خطر دیابت را افزایش می دهد

مطالب خواندنی از منابع دیگر

آغاز سال تحصیلی جدید؛ برخی سوالات و نگرانی ها چاپ پست الكترونيكي
نوشته شده توسط BBCPERSIAN.COM   
چهارشنبه, 17 آبان 1385 12:58
تعداد بازدید :6064

جمعه 22 سپتامبر 2006 - 31 شهریور 1385 -  ریم زهدی - روزنامه نگار مسایل اجتماعی-BBCPERSIAN.COM

در حاليکه پزشکان و متخصصان ايرانی هر بار به هنگام افزايش گازهای آلاينده و آلودگی هوا، کودکان را از بيرون رفتن از خانه منع می کنند، دانش آموزان ايرانی پايتخت ايران امسال مجبورند در شرايط هوايی نا سالم سال تحصيلی جديد را آغاز کنند.

بر اساس پيش بينی شرکت کنترل کيفيت هوا، ممکن است آلودگی شديد هوا موجب تعطيلی مدارس در روزهای آغازين مهر ماه شود. در آستانه آغاز مدارس، والدين دانش آموزان شهرهای بزرگ ايران به ويژه تهران، به شدت نگران ابتلای آنها به انواع بيماری های ناشی از آلودگی هوا هستند.

آمار رسمی که درباره شمار قربانبان آلودگی هوا، از سوی مسئولان اعلام می شود، بر اين نگرانيها می افزايد.

گزارش راديويی در مورد بازگشايی مدارس - جام جهان نما

مدارس؛ تعطيلی يا بازگشايی

فتح الله امامی، مجری طرح جامع کاهش آلودگی هوای تهران، به تازگی اعلام کرده، بر اساس آمار موجود، دو نوع از آلاينده های موجود در هوای تهران به تنهايی موجب مرگ ۲۷ نفر در هر روز شده اند.

از آنجاييکه هر روز ۱۲۰۰ خودرو به خودروهای شهر تهران اضافه می شود، کارشناسان معتقدند، اين رقم در سال جاری افزايش می يابد.

هر سال در روزهای پايانی شهريور ماه به دليل ازدياد مسافرتهای برون شهری و روزهای آغاز ماه مهر به دليل افزايش مسافرتهای درون شهری و شروع به کار سرويسهای مدارس، آلودگی هوا در تهران و ساير شهرهای بزرگ ايران به شدت افزايش می يابد.

شدت آلودگی اين روزها تا حدی است که آقای بسطامی، مسئول روابط عمومی شرکت کنترل کيفيت هوا اعلام کرده که اگر روند کنونی ادامه پيدا کند، مقام های ايرانی ممکن است ناچار شوند در روزهای اول سال تحصيلی جديد که از اول مهر ماه (۲۳ سپتامبر) آغاز می شود، مدارس تهران را تعطيل کنند.

ورزش ؛ نشاط و سلامتی يا...

به هر حال مدارس، امسال چه در آغاز راه تعطيل شوند چه نشوند، آلودگی هوا چه در اين ايام خاص شديدتر بشود چه نشود، مشکل آلودگی در تهران و شهرهای بزرگ به قوت خود باقيست. کارشناسان می گويند، تنفس هوای پاک و سالم ديگر به اين آسانيها ميسر نيست مگر به مدد برنامه ريزيهای اجرايی، آن هم بدون فوت وقت.

پروين شاه آبادی مادری که فرزندش امسال به کلاس اول دبستان می رود، ضمن ابراز نگرانی از وضعيت هوای تهران می گويد: از ما که گذشت، اما چرا کسی برای اين بچه ها که هر روز در اين هوای آلوده تنفس می کنند فکری نمی کند؟ با وجود انواع گرفتاری ها، هر شب با خيال ناراحت و با اين فکر که هوای آلوده چه بر سر دستگاه تنفسی و قلب پسرم می آورد به خواب می روم.

حسن ارگانی، پزشک متخصص بيماری های داخلی درباره ورزش کردن بچه ها در هوای آلوده می گويد: از آنجاييکه ريه کودکان وسالمندان به مراتب آسيب پذيرتر از ساير افراد است، تحرک و ورزش در اين هوا برای بچه ها بسيار مضر است.

به گفته او، هوای آلوده علاوه بر ايجاد بيماری هايی مانند آسم آلرژيک، باعث می شود، کودکان نسبت به ابتلا به عفونتهای ويروسی از جمله سرماخوردگی، مستعد شوند.

اين در حاليست که وزير آموزش و پرورش ايران، از احتمال افزايش ساعات کلاس ورزش دانش آموزان خبر داده است.

راهکار تازه

يکی از راهکارهای پيشنهادی آقای بسطامی برای حل بحران آلودگی هوا، در روزهای اول ماه مهر زمان‌ بندی شروع به کار مدرسه هاست، بدين معنی که هفته اول دبستانی ‌ها، هفته دوم راهنمايی ‌ها، هفته سوم دبيرستانی ‌ها سرکلاس بروند.

اما به نظر می رسد راهکارهای مختلف برای مبارزه با ابن بحران همواره در حد مباحث نظری باقی مانده اند چرا که بر اساس گزارشهايی که از ايران می رسد، دست اندر کاران و مقامات مسوول،هنوز موفق نشده اند در اين راه گام موثری بردارند.

زنگ مدرسه

در همين حال، دولت ايران ساعت آغاز به کار مدارس را بالاخره در آستانه شروع سال جديد تحصيلی اعلام کرد. ساعات آغاز به کار مدارس که ۵/۷ صبح و شروع ادارات که ۸ صبح است، به گونه ای تعيين شده که کارمندان دولت برای رساندن فرزندانشان به مدارس و حاضر شدن در محل کار خود دچار مشکل نشوند.

تصميم گيرندگان می گويند، در تعيين اين ساعات، اساس را بر کاهش بار ترافيک و صرفه جويی در مصرف انرژی گذاشته اند.

اين در حاليست که برخی کارشناسان معتقدند، وقتی طرح هايی چون زوج و فرد کردن خودروها، به قدر لازم موثر نبوده، اين اقدام هم به احتمالا تاثير لازم را نخواهد داشت.

علی رسول زاده، کارشناس امور ترافيک در اين باره می گويد، بعيد است نيم ساعت فاصله بين ساعت آغاز به کار مدارس و ادارات، دردی را دوا کند. به گفته آقای رسول زاده، افزايش بار ترافيک و در نتيجه آلودگی هوا، به هنگام آغار سال تحصيلی معضلی است که به اين سادگی ها حل نمی شود.

با اين حال ، با توجه عدم تغيير ساعت رسمی ايران از يک سو و تغيير ساعت آغاز به کار مدارس درنيمه دوم سال تحصيلی گذشته از سوی ديگر، اين که آيا در نيمه دوم سال تحصيلی جديد نيز ساعت شروع مدرسه ها تغيير می کند يا خير ، سوالی است که هنوز از سوی مراجع پاسخ داده نشده است.

به نظر می رسد، تصميم دولت آقای احمدی نژاد، مبنی بر عدم تغيير ساعت رسمی ايران برای اولين بار در ۱۵ سال اخير، بر اين عدم انسجام و تصميم گيری های دير هنگام بی تاثير نبوده است.

مجتبی حسن زاده، کارشناس ارشد امور اجتماعی در اين باره می گويد، جلو و عقب کشيدن ساعت رسمی ايران همپای بسياری ديگر از کشورهای جهان به فرا خور فصل، نظم نامحسوسی به ارتباطات و فعاليت های روزانه مردم می داد.

محل بحث و اختلاف

آنگونه که از اخبار و اظهار نظر کارشناسان بر می آيد، برخلاف امسال، در سالهای گذشته که ساعت در هر سال دو نوبت، يک بار به جلو يک بار به عقب کشيده می شد، موضوع تعيين ساعت کاری مدارس و اداره ها و بانکها محل بحث و اختلاف نبود.

آنچه در سالهای اخير مدام تکرار شده بی اينکه محل بحث و اختلاف باشد؛ موضوع آلودگی شديد هواست که هرساله در چند موعد خاص ازجمله فصل آغاز مدارس ،به موضوع مشترک همه رسانه های خبری ايران تبديل می شود.

در اين مورد همه دست اندر کاران هم عقيده اند. همگی معتقدند هوا آلوده است اما اينکه چه بايد کرد و چه نبايد، موضوع ديگريست که بر اساس اخبار و گزارشهای موجود، آن هم محل بحث و اختلاف است.

منبع

 

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar