آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8687223
بازديدکنندگان : 6985150

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

مانتوي كوتاه؛ ....مددرايران چاپ پست الكترونيكي
سه شنبه, 27 آذر 1386 00:18
تعداد بازدید :8852

مانتوی کوتاه ؛ شلوار شش جیب ؛ ابروی برداشته ؛ ماشین اسپورت مد در ایران

مد در ایران چه قدر به یک مشکل تبدیل شده است ؟ کافی است یک نگاه به ویترین های مغازه های پاساژهای لوکس شهر خودتان بیندازید و ببینید چطور اجناسی که قیمتشان به آسمان می رسد در عرض چند روز از ویترین ها خارج می شوند و جنس هایی شیکتر و لوکس تر جای آنها را می گیرند . آن هنگام خواهید فهمید که جامعه و فرهنگ چند هزار ساله ما دارد به دست نسل جدید روی مد می شود .

مد در ایران توسط ماهواره ها تبلیغ می شود و از این طریق بین جوانان محبوب می شود . در ایران شوهای مد وجود ندارندو از این رو این طرز پوشش هنرپیشه ها و خوانندگان محبوب جوانان هستند که بین مردم جا باز می کنند و تولید کنندگان پوشاک هم از این فرصت استفاده کرده و اجناس تولیدی خود را وارد بازار می کنند و با قیمت خوبی می فروشند.

علاوه بر شکل و دوخت لباس عواملی مانند رنگ لباس و مارک لباس نیز درتعیین قیمت لباس تاثیر دارند . در هر سال رنگخاصی باب روز می شود و محبوبیت فراوانی پیدا می کند و بر همین اساس لباس هایی که ازاین رنگ تبعیت می کند مد هستند و طبیعتا قیمت بیشتری دارند . مارک لباس هم از جمله این عوامل تعیین کننده است ومارک های خاصی که در بازار طرفداران بیشتری دارند سهم بیشتری از فروش را به خوداختصاص می دهند.

مد در جامعه ایرانی

دو دیدگاه مختلف در مورد مد در جامعه ایران ما وجود دارد : یک دیدگاه خشک و مذهبی و یک دیدگاه جوان پسند وروی مد ! عده ای که تعدادشان در جامعه ما کم هم نیست مد را سوسول بازی ، هوس بازی و خلاف شرع می دانند . اینها جوان های مد گرا را افرادی غرب زده و بی هویت می دانند ؛ بازارهای مد را مراکز فساد می دانند و مدام از شهدایی دم می زنندکه برای داشتن جامعه ای دور از این " قرتی بازی ها )"  به قول خودشان (کشته شدند

اما حرف ها و آرمانهای این گروه چقدر در جامعه خریدار دارد ؟ کافی است یک نگاه به خیابانهای شلوغ شهرهای بزرگ ایران بیندازید تا بفهمید مسیر حرکت جامعه نزدیک به 180 درجه با عقاید این عده تفاوت دارد . در جامعه ما عقاید دسته دوم یعنی عقاید جوان گرا حاکمند . عقایدی که تنوع ؛زیبایی و شیک بودن را می پسندد و از چرک بودن گریزان است.

وقتی چند سال قبل) نزدیک 10 سال( در جامعه سنتی آن روز ایران عده ای شروع کردند به شیک پوشی ؛ اولش خیلی صداکرد و خیلی با آن مخالفت شد اما کم کم هم جامعه و هم دولت ها دارند با آن کنار می آيند . در دوره هشت ساله ریاست جمهوری خاتمیهمگام با رسمی شدن خیلی از آزادی ها ؛ آزادی لباس هم بیشتر شد و امروز وضع به گونه ای شده که به سختی می شود با آن برخورد کرد و فقط باید با آن کنار آمد .

در جامعه نیز این مسئله دارد کم کم و به خودی خود حل می شود . اصولا در فرهنگ ما ثابت شده است که خیلی مسائل خلاف عرف را می شود با عناوینی چون " جوانی " ، " بچگی " و از این جور چیزها توجیه کرد . مثل متلک انداختن که تقریبا در جامعه ماتوجیه شده است و اگر به متلک ختم شود تقریبا بدون مشکل است .حتی وقتی با یک پیرمرد هم در این زمینه صحبت می کنیم می گوید : جوونند دیگه . چنین وضعی دارد برای مدگرایی هم به وجود می آید ومدگرایی هر چند رسما تایید نشده است اما صراحتا " غیر قانونی " هم به حساب نمی آید.

عاقلانه برخورد کنیم

اما هنوز یک سوال بدون پاسخ مانده است و آن اینکه در نهایت مد راچگونه باید دید : با آن مخالف بود ؛ قبولش کردو یا به شکل دیگری با آن برخورد کرد ؟

من متعقد به یک راه سوم هستم که نه می گوید " مد گرا نباش " و نه مد را به شکل امروزی اش قبول می کند . در دیدگاه من مد و اصولا زیبایی تا حدی عاقلانه و قابل قبول است که از حدمیانه نگذرد و به زیاده روی کشیده نشود . امااین حد میانه چیست و چگونه تعریف می شود ؟

خوب یادم هست که پارسال در گزارشی پیرامون مد در ایران که در بی بیسی فارسی داستانی از پسری خواندم که دو سه میلیون پول بی زبان را خرج لباس های خودکرده بود . در مدرسه خودم هم پسری را می شناسمکه 12 میلیون خرج یک ماشین 13 میلیونی کرده تا آن را " اسپورت " کند . عمه ی من که یک آرایشگر است نیز چند وقت قبلمی گفت برخی اوقات با زنانی روبرو می شود که با وجود وضع نه چندان مناسب اقتصادیبرای آرایش های خیلی خیلی با کلاس پولهای هنگفتی را خرج می کنند . فکر می کنم همین مثالهای اندک کافی باشد تا بامفهوم زیاده روی در مد آشنا شویم.

زیاده روی در مد یعنی صرف وقت ، هزینه و نیروی فراوان و بیش از حدمعقول ( که چون همه ما الحمدالله عقل داریم باآن آشنا هستیم ) برای روی مد بودن و این همان آفت مدگرایی است که باید از آن دوری کرد و نگذاشت مد که به خودی خود مفید است زندگی ما را نابود کند.

علاوه بر این شیوه لباس پوشیدن ما باید با برخی از اصول اخلاقی جامعه مطابقت داشته باشد . من نمی گویم مطابقت کامل چون خوب فرهنگ خودمان را می شناسم و می دانم که ما داریم با فرهنگی زندگی میکنیم که خیلی سخت و انعطاف ناپذیر است و در طی هزارها سال کمتر به خودش زحمت تغییرداده است . اما جوری باشیم که همه در جامعه مابتوانند آسوده خاطر زندگی کنند . به این معناکه مراعات حالی پیرمردی را که بعد از عمری تلاش گوشه خیابان نشسته و دارد منظره شهرش را می بیند را بکنیم و درک کنیم که او که در فضای هفتاد هشتاد سال پیش بزرگ شده است نمی توانند این همه تغییر در فرهنگ و عرف جامعه را یکجا آن هم در این سن بپذیرد.

نکته آخر هم اینکه همیشه جوری بپوشیم که وقتی خودمان جلوی آیینه میرویم به وضع ظاهرمان نخندیم . همیشه برای خودارزش زیادی را قائل باشیم و همواره به خود بگوییم که من آنقدر بزرگ و با کلاس هستم که نخواهم برای جلب توجه دیگران ظاهرم را به شکلی که حتی برای خودم غیر قابل تحمل است بکنم .

این یک واقعیت است که ما جوانها خیلی بیشتر از آنچه فکر می کنیم توانایی داریم و اگر واقعا می خواهیم موفق شویم خیلی چیزهای مهمتر از ظاهر برای مادر این دنیا وجود دارد . این را به خصوص به آن جوانهایی می گویم که وضع قیافه و لباس و به طور کلی " تریپشان " بزرگترین سرمایه شان در جهان است . پس به ظاهر خود آنقدر اهمیت دهیم که شایستگی آن را دارد و نه حتی یک ذره بیشتر .

حالا دیگر قضاوت را به خود شما واگذار می کنم چون هر انسانی عقل دارد و باید بر اساس دستورات عقلش زندگی اش را به پیش برد . من نمی گویم دختر اینجور نپوش ! یا پسر ! اینجور نگرد ، بلکه می گویم عاقلانه رفتار کن و فقط تابع پوشش فلان بازیگر وفلان خواننده نباش . بلکه خوب فکر کن و بادلایلی که دست کم برای خودت منطقی باشند پوشش خود را انتخاب کن و هیچ گاه هم از یادنبر که تمام شور و حال مربوط به مانتوی کوتاه ؛ روسری صورتی ، تی شرت مارک دار وکفش اسپورت تا چند سال دیگر به پایان خواهد رسید . پس در عین اینکه به آنها توجه داری بیش از حد برای آنها وقت نگذار و همیشه جوری زندگی کن که چندی بعد از رفتارهای قبلی ات پشیمان و سرخورده نباشی.

اولین بار بود که به این سبک مقاله می نوشتم و از این سبک راضی هم هستم . حداقل احساس می کنم در زمینه موضوعی مثل مد می تواند خیلی سبک موثری باشد . واقعیت این استکه نسل ما جوانهای امروزی کلا از قلمبه سلمبه نویسی و شاید قلمبه سلمبه کاری خسته شده است . همان طور که از وضع قوانین سخت برای نوشتن گریزان است ؛ هر نوع محدودیت ناعادلانه ای را هم رد می کند و آثار این کاملادر همین موضوع مد آشکار است . نسل جدید ، ازجملاتی چون " این جلف است " ، " فلانی بی حیاست و از این قبیل خیلی بدش می آید و به همین نحو از قضاوت کردن راجع به افراد ازروی ظاهرشان متنفر است و به دنبال فرهنگی است که در عین کامل بودن ، ساده و قابل پیروی و اجرا باشد نه فرهنگ پوسیده ای که فقط برای پیرمردهای جامعه قابل اجرا باشدو نه حتی پیر زن ها.

 

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
فاطمه |1387-6-30 05:42:24
سیلیلیابابابلا
تینا |1387-5-24 04:55:37
در پاسخ به دوستی که به سگها حسودیش شده بود
باید بگم که اگر به نظر اون غربی ها مشکل دارند
و عقایدشون و فرهنگشون مورد داره ، اونها با
اون فرهنگ بزرگ شدن و رشد کردن اگر بر اساس
قوانین اسلامی ما لباس نمی پوشن دلیلش اینه که
اونا باوراشون و دینشون و عقایدشون یک چیز
دیگه می گه و اینکه ما از نظر خودمون بخواهیم
قضاوت کنیم که غربیها خوبند یا بد کار احمقانه
ای چون ما نه تو جامعه هستیم نه چیزی در مورد
افکارشون می دونیم و در این صورت نباید ناراحت
بشیم اگه اونها هم به ما بگن آدمهای غار نشین
یا صحرا نشین یا وحشی ( فیلم سیصد رو که یا دتون
پرنيان |1387-4-30 12:37:06
عزيزان مسئول سايت مگر قرار نبود در اين سايت
به عقايد كسي بي حرمتي نشه و حرف هاي خارج از
ادب هم نگيم لطفا نظريات بالا را چك كنيد و
اجازه نديد كه به همديگر بي حرمتي كنند متشكرم
رعنا  - طراحان مد |1387-4-10 04:33:10
خیلی خوبه گاهی یه نگاهی هم به طراحان مد
بیندازیم و به دادو ستدهایی که بین اونا و
هنرپیشه ها و خواننده ها میشه نظر بیندازیم
.بد نیست ببنید وضعیت زندگی اجتماعی ، فرهنگی
و مذهبی اونا چیه و چقدر از زندگیشون لذت می
برند .
رضا |1387-2-2 09:36:01
سلام . عزیز دلم که گفتی غربی ها فرهنگ والایی
دارن . من منکر خیلی از عقاید مثبت اونها نیستم
اما اگر منظور شما بد پوششی اونجا و رعایت
نکردن پوشش مناسب هست باید بگم احسنت بر
حیوونا عجب فرهنگ والایی دارن . راستش بی هوا
به ماده سگا حسودیم شد . عجب فرهنگ والایی دارن
.
صبا  - شعار ندهيد عمل كنيد |1386-12-24 06:25:06
مد خوب است به شرطي كه ارزش هاي اسلامي در ان
رعايت شود.بد حجابي يك زن توهيني به تمام زنان
سرزمين اسلامي مي باشد.پس مواظب باشيد كه
جامعه ما به سرعت بسمت غرب گرايي در حركت است.
لللللللللللل |1386-11-17 12:01:57
عالیه مانتو کوتاه بپوشن
فرزانه جهانی |1386-11-3 05:28:27
عالی بود
parmis  - سبک خوبی بود |1386-6-7 09:23:47
ابها عالی نوشته بودی من هم کاملا با نظرت
موافقم مد خوبه و آدحی هم که رو مده خوبه ولی
اگر بتونه اعتدال رو رعایت کنه !!!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar