آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8779614
بازديدکنندگان : 7071057

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

آنچه در بازپروري معتادان بايد حتمأ لحاظ گردد چاپ پست الكترونيكي
جمعه, 11 شهریور 1384 11:49
تعداد بازدید :6893

در جهان متزلزل و پر آشوب كنوني كاروان بشريت به سوي مقصدي ظاهرأ نامعلوم به پيش مي رود؛اين، كاروانيست نااميد و سرگردان كه در صحراي بيكران وجود در جستجوي راه، حيران مانده است و بر سرنوشت محنت بارخود مي انديشدو گويي كه شكوه فريبنده مدنيت مادي التهاب دروني او را فروننشانده و نوشدارويي هم نيست كه تشويش و نگرانيش را در اين تنگناي تاريخ، تسكين دهدو بر جانش مرهمي نهد و ضمير بي قرارش را آرامشي بخشد . نظري به اين حال رقت بار بشري چنان پيشرفته در علم و صنعت ولي چنين درمانده و گرفتار در بارگاه معرفت حق ، ما را به ياد اين بيان ملكوتي مي اندازد كه " الا به ذكر الله تطمئن القلوب"

    توسعه روزافزون و وحشت بار استعمال نا مجاز مواد گوناگون مخدر، به خصوص در نسل جوان، نموداري از بحران دروني بشري است كه از طبيب ملكوتي خود غافل مانده و به جاي درمان معنوي، به نسخه هاي فريبنده بدلي عالم خاكي دل بسته است كه نتيجه آن لذت پرستي و اعتياد جسم است ؛ جسمي كه معبد روح مي باشد و نتيجه ديگرش دگرگوني قلب است، قلبي كه عرش رحمن محسوب شده است .

     انقلابات و تحولات علمي و تكنولوژي ، بشر درمانده را از روحانيت و عشق ، دور و مهجور ساخته است ؛ در اين حالت او قواي رواني و بنيه اجتماعي خودراكه هماناايمان و اتكاء به حق است از دست داده و ضعيف و نا توان گشته و چنين است كه بر اثر تشويش وعلل ديگر، عده كثيري به استعمال مواد مخدر و آرام بخش روي آورده اند.

       در افزايش اعتياد به مواد مخدر عوامل مختلفه اي در كارند كه از جمله آنها عوامل رواني ، بيولوژيكي، خانوادگي ، روحاني ، اجتماعي ، اقتصادي ، سياسي و غيره است . عواقب و پيامدهاي چنين مصيبتي نيز نه تنها روي اشخاص به طور انفرادي تأثير مي گذارد ، بلكه پيوند خانوادگي و تعلقات عاطفي ناشي از آن را به هم مي زند و موجبات از هم گسيختگي اين واحدمهم اجتماعي را فراهم مي آورد و ثبات و استحكام را در زندگي زناشويي و خانوادگي متلاشي مي كند .

    معتادان به عنوان  بيماران رواني كه گرفتار عادتي مضرند  ، نيازمند توجه و عنايت فردي و صبر و شكيبايي اطرافيان مي باشند . آموزشهاي لازم به همسران و فرزندان و خانواده هاي معتادان ترك داده شده ، شرط لازم براي جلوگيري از مراجعه مجدد اين بيماران رواني به عادت مضره پيشين است .

    فراهم آوردن محيطي سرشار از عشق و محبت به نحوي كه هر يك از ايشان احساس كند مورد علاقه و توجه كساني است كه براي او عزيز و ارجمندند ، بازگشت به منجلاب اعتياد را غير محتمل تر و بعيد تر مي سازد . متأسفانه بسياري از خانواده ها علي رغم عشق و علاقه اي كه به اعضاي معتاد خانواده خود دارند ؛ چنان از شناعت اعمال ايشان و ناشايستگي رفتارشان به ستوه مي آيند كه قدرت انجام دادن عمل صحيح را در احيان مقتضي از دست مي دهند . لذا لازم است در احيان بازپروري معتادان ، آموزشهاي دقيقي كه جنبه هاي عملي كافي را شامل باشد، به خانواده هاي ايشان ارائه گردد.

    جامعه يكي از مسببين اصلي و بي چون و چراي روي آوردن بهترين اعضاي خود به دام اعتياد است . از اين رو ضروري است به شكل تداركات صميمانه ، براي ورود مجدد افراد معتادبه دامن خود، برنامه هاي باز يافتن مجدد هويت و منزلت اجتماعي را براي ايشان در نظر گيرد . في المثل، لازم است به ايشان مشاغل آبرومندي آموزش داده شود وحمايت هاي لازم به صورت توصيه نامه و ايجاد شرايط كار و شغل كه فرد را در موقعيت حفظ عزت نفس و منزلت مطلوب اجتماعي قرار دهد ، صورت پذيرد .

    فقدان روحانيت كه علت العلل تمام دردمنديهاي بشر امروز است، در اين مقوله رنج آور نيز تأثير شديدي بر جاي مي گذارد؛ لذا لازم است به روشهاي صحيح و به شيوه هايي كه جذاب و گيرايي لازم را داشته باشد ، حب الهي و خشية الله و تمايل به تحكيم مباني ايماني و روحاني در اين گوسفندان دور مانده از گله شبان الهي را، تقويت نماييم . موعظه و نصيحت ، كثرت دعا و مناجات و اصرارهاي منتهي به اجبار براي اداي صلوة و فرائض يوميه، تا كنون در هيچ قلبي منجر به ظهور شكوفه هاي ايمان و شوق معرفت نگشته است ؛ لذا لازم است با تمسك به اصل آزادگي انسانها و بيان الهي (( لا اكراه في الدين )) با ملايمت ومهرباني با ارواح و قلوب بيمار و پژمرده اين نفوس ارتباط برقرار گردد تا ايشان خود با ميل و رغبت به سوي قبله عشق الهي روي آرند و مادام كه چنين آمادگي روحأ و قلبأ حاصل نشده است هيچ نوع جبر و الحاحي براي اداي فرايض ايماني صورت نگيرد و تنشي نسبت به دعوت اجباري ايشان به مبادي ديني،ايجاد نگردد .

     در نهايت، در اذهان هر يك از نفوسي كه واقعأ قصد كمك به معتادان را دارند، تغيير رويكردي نسبت به تعريف معتاد و اعتياد  ضروري به نظر مي رسد . اعتياد يك خطا و اشتباه صرفأ فردي نيست كه با مجازات و مكافات شخص معتاد، بتوان آن را جبران كرد. اعتياد مسأله جامعه ما و تمام جوامع بشري در سالهاي اخير است و همچون يك بيماري مسري هر اراده اي را كه اندكي سست شود و هر قلبي را كه لختي بلغزد و هر ايماني را كه اندكي فرو كاهد ، زائل مي سازد و خود بر روح و روان و قلب و اراده شخص مستولي مي شود و به سرعت عناصر شخصيت فردي رااز ميان مي برد ؛ لذا معتاد نيازمند مراقبتي طولاني ، صبورانه و دلسوزانه و مهم تر از همه، عاشقانه است واين كاري است كه به خاطر اجتماع و به خاطر ديگراني كه بالقوه در معرض اين مرض هولناك اجتماعي هستند، بايد صورت پذيرد.

                                                

                                                                                                                                      

    

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
میهمان |1384-12-14 11:58:46
A solution can be reached only with first talking about a problem.
میهمان |1384-12-14 11:52:22
This topic needs a lot of attention.
میهمان  - با حرف هیچ چیز درست نم |1384-10-25 14:25:06
کاش میشد بصورت عملی کار کرد و فقط حرف
نبود
کاش میشد دست به دست هم ریشه تمامی مفاسد
را از روی زمین برداریم

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar