وحشيانه بودن جنگ چاپ
مقالات شما
جمعه, 26 شهریور 1389 20:55
تعداد بازدید :8460

جنگ از جمله واژه های ناخوشایندی است كه متأسفانه هیچ نسلی نمی تواند ادعا نماید كه با آن غریب و بیگانه است. اگر چه ممكن است در سرزمینش جنگی نباشد، ولی به راحتی می تواند آن را در چند قدمی دورتر از مملكتش مشاهده كند و لمس نماید. كافی است یك بخش خبری از تلویزیون را نگاه كنید، روزنامه ای را ورق بزنید یا حوادث جهان را در اینترنت بررسی كنید تا جنگ را در مقابل چشمان خود مجسم نمایید: «در 40 كشور جهان بیش از سیصد هزار كودك زیر 18 سال به عنوان سرباز در نیروهای مسلح می جنگند». «گروههای شورشی ببرهای تامیل از دختران به عنوان بمب گذار انتحاری در سریلانكا استفاده می كنند». «حمله انتحاری در یك هتل در اسرائیل صدها زخمی و ده ها كشته به جای گذاشت». «در یك حمله به شیعیان عراق پانصد نفر كشته شدند». «در حمله به فلسطین صدها نفر زخمی شدند». «كشته شدن ده سرباز امریكایی در عراق». «گروگان گرفتن گروهی از آلمانیها در افغانستان». «جنگ داخلی در آنگولا تا به امروز جان نزدیك به یك میلیون نفر را گرفته است و یك چهارم جمعیت آنگولا مجبور شدند خانه و كاشانه خود را ترك نمایند»

كافی است چشمان خود را ببندید و تصویری از جنگ را به راحتی مجسم كنید: اجسادی كه به زمین افتاده اند، مجروحانی كه درد می كشند، ساختمان هایی كه فرو ریخته اند و چه بسا افرادی كه در زیر آوارها به جا مانده اند، مردمانی آواره كه با قیافه های مأیوس و سرگردان در جاده ای طویل كه به نظر بی انتها می آید گام برمی دارند، چادرهایی كه برای ایشان بر پا شده است _مردمانی كه خودشان نمی دانند به كدامین جرم از خانه و كاشانه خود دور مانده اند. مادرانی را می بینید كه برسرزنان، بر جسدی شیون می كنند، پدری كه سرش را بر دیوار می كوبد و كودكی كه گریان و هراسان به هر سو می دود. اینهانمایشی از جنگ است. همان گونه كه دلایل برپایی جنگ و اشكال آن متفاوت است، خرابی هایش هم بیش از آن است كه بتوانیم بر شماریم. حمله های شیمیایی و بیماری ها و رنج هایی كه سالیان سال پس از آن دوام می یابد.

جنگ یعنی ویرانی، یعنی نفرت، یعنی كشتار، یعنی ظلم، یعنی نشان دادن قساوت به دیگری و متأسفانه به همنوع خود. تا جایی كه می دانم، جنگ مترادف با اینهاست. به نظر شما كدام وجه از این موارد تلخ تر و وحشیانه تر است؟ من هم با شما موافقم كه همه آنها تلخ است و دردناك، ولی شاید آنچه كه ورای اینها و از همه وحشتناك تر است، فكری است كه با دیدن این صحنه ها در هر انسانی بیدار می شود؟ این صحنه ها متعلق به كیست؟ در كجای دنیا است؟ نكند در سرزمین من باشد! نكند متعلق به كسان من باشد! اگر متعلق به من نیست، دردش سبكتر می شود. به ویژه اگر مربوط به دشمن باشد. اگر من سفیدم، در رنج بردن سیاهان در نبرد سیاه و سفید نمی رنجم. اگر شرقی هستم، در جنگ میان شرق و غرب، آرزو می كنم كشتار از غربیان باشد، چرا كه من شرقی هستم و غربیان دشمن. دشمن كدام است و دوست كیست؟ آنچه جنگ را وحشیانه می کند، علاوه بر صحنه های آن، فكری است كه توجیهش می كند و آن دیدن دیگری است. اسم دشمن را روی فردی گذاشتن است. فردی كه ممكن است تا چند وقت پیش دوست بوده است، فقط رنگ پوستش با من فرق دارد. همان همسایه است، فقط آئینش با من متفاوت است. همنوع من است، هم فكر من است، فقط سرزمینش با من فرق دارد. وحشیانه بودن جنگ در آسان دشمن شدن است. حفظ خانه خود و فرزند خود، با فكر نابود كردن خانه و خانواده دیگری است. محق جلوه دادن كشتار دیگران برای زنده ماندن خود است. اسلحه كشیدن به روی كسی است كه نمی دانی فكرش چیست. آیا با جنگ با تو موافق است؟ خانه كسی را خراب كردن است، بدون این كه بدانی در آن خانه چه طفلی ساكن است؟ با چه آرزوهایی در دل؟

چشمانم را می بندم. به راستی فكر می كنم چگونه با این همه تضادها دشمن نبینم، همه را دوست ببینم؟ آیا مگر نه این است كه این جنگها زاییده تعصبات است، تعصبات دینی، وطنی، نژادی، جنسی...؟ تعصب را چگونه می توانم از میان بردارم؟ اگر فكر می كنم جهان یك وطن است، پس هر كه در آن ساكن است، هم وطن من می شود. باید همه را دوست داشته باشم و وحدت میان انسانها را بپذیرم. باید قبول كنم همه جزء خانواده من هستند و فرزندان من.

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
سپیدار  - جنگ، وحشیانه یا زیبا؟؟؟؟ |1386-8-17 13:48:47
عده ای از مردم جنگ را از نزدیک دیده اند یا
یکی از نزدیکانشان را در آن از دست داده اند.
آنها خوب می دانند که واژه وحشیانه تا چه
اندازه برای جنگ مناسب است. عده ای دیگر جنگ را
در سینما و تلویزیون دیدهاند. در فیلمهایی که
در آن سربازان را شجاع و سلحشور نشان می دهد.
افسران را لایق دریافت مدال می داند و کشتن
دشمن را بهترین تصمیم جلوه می دهند. نمی دانم
با وجود تولید حجم عظیمی از فیلمهایی که فرهنگ
خشونت را رواج می دهند چگونه می توان به این
همه جنگ و نابسامانی خاتمه داد؟ جلوی
سازندگان فیلمها را که نمی توان گرفت. حداقل
از قدرت ما خار...
یک جوان ایرانی  - بدتر از جنگ ؟؟ نقض حقوق جوانان ایرانی |1386-7-19 17:54:32
جنگ یعنی ویرانی، یعنی نفرت، یعنی كشتار،
یعنی ظلم، یعنی نشان دادن قساوت به دیگری و
متأسفانه به همنوع خود.

آری جنگ یکی از
بدترین رفتار های انسان با انسان است .

بدتر
از آن نقض حقوق جوانان
ولی از این بدتر اینست
که حکومتی جامعه ای از جوانان خود را از حقوق
پایه و انسانیشان محروم کند ، من اینجا قصد
تبلیغ ندارم ولی برای نفی جنگ ، خشونت و تبغیض
به این آدرس بیایید :bahaistudents.blogfa.com
نارون  - اختلافات را سبب اختلاف نكنيم |1386-7-1 06:08:07
مي دانيم كه اختلاف بر دو نوع است . نوع اول
هنر خداوند در خلقت موجودات مي باشد يعني وجود
تنوع و تفاوت در رنگ، نژاد ، خلق و خو و ... ن
وع
دوم ، اختلافاتي ست كه زائيدهء تعصبات بشر مي
باشد. يعني تفاوت رنگ و نژاد را سبب تبعيض جنگ
مي نمايد.
بيائيد تلاش كنيم كه همانند گلهاي
رنگارنگ و متنوع باغ، در نهايت محبت و سرور در
كنار هم زندگي كنيم و با وجود همهءتفاوتها،
وحدت خود را حفظ نموده؛ اختلاف ( از نوع اول )
را سبب اختلاف( از نوع دوم) نكنيم .

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."