چه شغلی رابرای خود انتخاب کنیم؟ چاپ
مقالات شما
چهارشنبه, 07 فروردين 1387 09:14
تعداد بازدید :8835

سعدی علیه الرحمه می فرماید: "نا برده رنج گنج میسر نمی شود مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد"

آیا این بیت زیبا امروزه نیز کار برد دارد؟ آیا شغل های فعلی موجود در جامعه نیز از این قانون تبعیت می کنند؟ امروزه شاهد آن هستیم که کارهای بسیار هستند که بدون رنج، فرد را به گنج می رسانند . دیده می شود سرمایه داران با متمرکز کردن سرمایه خود بر روی یک کالای خاص چه سودهای کلانی را بدون زحمت به دست می آورند. تا چندی پیش خرید سیم کارت های موبایل به تجارت و منبع درآمد تبدیل شده بود. یا حتی یک سری از شغل ها که در جامعه به عنوان شغل های کاذب معروف و در جامعه رایج هستند. و یا طرح های هرمی که مدتی بازار گرمی داشت و با استقبال خوبی هم مواجه شد. اما حقیقتاً ما چه تعریفی از شغل داریم؟ و شغلی که می خواهیم برای خود انتخاب کنیم باید دارای چه جنبه ها و خصوصیاتی باشد ؟

به نظر این حقیر شغل دارای دو جنبه اصلی می باشد. یک جنبه خدماتی است که ارائه می کنیم و جنبه دیگر درآمدی است که از ارائه آن خدمات بدست می آوریم. متأسفانه امروزه توجه بیشتر به جنبه دوم شغل است و درآمدی که کسب می شود در اولویت اول قرار دارد. همین امر باعث به وجود آمدن شغل های کاذب و راه های کسب درآمدی می باشد که اگر به نظر دقیق نگاه کنیم می بینیم جز جنبه درآمد، خدماتی برای ارائه ندارند. حتی متأسفانه این تفکر به دیگر شغل ها نیز رخنه کرده و مشاغلیهم که در آنها خدماتی ارائه می شود متاثر شده و با پایین آوردن کیفیت خدمات در پی کسب درآمد بیشتر هستند.

همواره باید بین خدمات ارائه شده و درآمد حاصل از آن تعادل بر قرار باشد و هر گونه عدم تعادل باعث بروز مشکلاتی می شود و لطماتی، به فرد و جامعه می زند.

هرچه کیفیت در کار و خدمات ارائه شده بالا تر و بهتر باشد به مراتب درآمد نیز بالا تر می رود. این روش هرچند مستلزم کار و تلاش بیشتری است اما روش سالم تر و مفید تری می باشد و سبب بالا رفتن کیفیت و پیشرفت در کار می شود.

چه نیکوست افردی که می خواهند برای خود شغلی انتخاب کنند، به نیاز های محل زندگی خود توجه کنند و بررسی نمایند که چه شغلی مورد نیاز است ولی موجود نیست. و یا اگر شغلی را انتخاب می کنند که در محل زندگیشان موجود است در صدد آن باشند که خدماتی متمایز با سایر افرادی که این شغل را دارند ارائه دهند. با اعمال این خلاقیت هم در خدماتی که ارائه می دهند منحصر به فرد می شوند و هم این که سبب جلب مشتری می شود و متعاقب آن درآمد کسب شده بالا می رود. در واقع خلاقیت در انتخاب شغل و ارائه خدمات سبب ترقی و پیشرفت در کار می شود .

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
تت  - فف |1387-8-3 13:53:25
۹۷۵۱۱۹۷
جوان قدیمی  - بهترین راه ترغیب و تشویق ارائه روش های م |1387-4-10 04:22:18
شروع متن شما بسیار عالی است . ادامه بحث با
ارائه معلومات و دانایی ها شما بهتر میتواند
جوانان را ترغیب به برنامه ریزی با هدف جهت
انتخاب شغلی مناسب خود ، درآمد ناشی از آن شغل
و جامعه ای که در آن زندگی می کند ، نماید .
پاراگرف آخر نیز راه گشا تر میباشد . تفسیر و
بیان مشکلات موجود تنها راه برای متوجه نمودن
جوانان نخواهد بود.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."