آمار سایت

مندرجات : 721
تعداد نمایش مندرجات : 8843342
بازديدکنندگان : 7133181

قسمتهای سایت

مقالات شما
خواندنیها

عضویت در خبرنامه

از دماغ فیل افتاده! چاپ پست الكترونيكي
پنجشنبه, 05 مهر 1386 13:18
تعداد بازدید :6866

از دماغ فیل افتادن، یکی از مثل هایی است که برایم جالب و البته مسخره بود. هنگامی که داستانی که از آن نشأت گرفته است را شنیدم برایم خنده دار تر شد. شاید شنیدنش برای شما هم جالب باشد که این مثل را به کشتی نوح پیامبر نسبت داده اند.

پس از مدتها که کشتی بر روی آب شناور بود، بندگان نوح از کثیفی حیوانات درمانده شدند و گله کردند. نوح (ع) این موضوع را با خدا در میان گذاشت نوح به امر خدا بر پشت فیل زد و از خرطوم آن خوکی خارج شد مشغول تمیز کردن کشتی شد و تمام زشتی ها را از بین برد.

اول که این داستان را شنیدم مطمئن شدم که اسطوره و حکایتی بیش نیست که انسانها با کمک قوه تخیل خود آن را ساخته اند. ارتباط آن با مفهومی که در زمان حال پیدا کرده است مشکل است.

به نظر من آنچه که در این مثل قابل ذکر است مقام و شان فیل است. چرا که به جای خوک هر حیوان دیگری می توانست به کمک بندگان نوح بیاید. و نیز فیل به عنوان بزرگ ترین حیوان بر روی خشکی قادر بوده است که مدخل ورود خوک بر روی کشتی باشد.

اگر بخواهیم ارتباط این ضرب المثل را بیابیم همگی ما از دماغ فیل افتادیم. یعنی در واقع همه انسانها دارای مقام و ارزش خاصی هستند و به امر خداوند و با کلمۀ «کن» خلق شده اند و دیگر خوک بودن افتخاری محسوب نمی شود، به این مفهوم که همه ما انسانیم و در این امر یکسانیم و دیگر به این دلیل کسی نمی تواند به دیگران فخر فروشد. چرا که همه انسان ها در نظر خداوند دارای یک شأن و مقامند، و خداوند همه را به علت حب و عشق الهی خلق نموده است نه چیز دیگر.

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
سهراب  - درباره مفهوم |1386-7-7 09:27:03
اولاًمطلب كوتاه ومختصرومفيدي نوشته اي، به
سادگي ودرعين حال زيبايي تمام. ثانياً مفهوم
ازدماغ فيل افتادن شايدبه اين دليل به كارمي
رودكه خوك قبل ازآن ودرواقع چنين ارزشي
نداشت، ولي چون كارهمه پيش اوگيرافتاد، به
ناچارارزش واهميت پيداكرد

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کاربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar