آمار سایت

مندرجات : 733
تعداد نمایش مندرجات : 6118337
بازديدکنندگان : 4670194

عضویت در خبرنامه

دروغ مصلحتي چاپ پست الكترونيكي
نوشته شده توسط سپيدار   
شنبه, 25 تیر 1390 15:41
تعداد بازدید :7106

هر کسی، قبل ازازدواج، سعی می کند آینده را پیش بینی کند و شرط هایی برای همسرش بگذارد تا بوسیله آن ها از مشکلات احتمالی جلوگیری کند. یکی از قول هایی که معمولاً نامزدها به هم می دهند این است که در هر شرایطی به هم راست بگویند و همیشه صداقت بینشان باشد. قول دادن آسان است، درزمان عمل است که معلوم می شود چقدر در این زمینه توانا هستیم. مخصوصاً وقتی اطرافیان مجبورت می کنند که دروغ بگویی. حالا ممکن است این دروغ را به همسرت بگویی یا دوتایی به بقیه دروغ بگویید. این دقیقاً اتفاقی بود که چند ماه پیش برای من افتاد.

پدرشوهرم که بعداز فوت همسرش به علت بیماری سرطان سینه، خیلی تنها شده بود زیاد پیش ما می آمد وبه همین خاطر خیلی به هم نزدیک شده بودیم و وقتی درد پایش شدید شد خیلی نگرانش شدیم . از دکتر عمومی پیش متخصص رماتیسم رفتیم، از آن جا به متخصص داخلی، آزمایش خون، عکس، سونوگرافی،اندوسکوپی، کولونوسکپی، ام آر آی و .. . تا این که نهایتاً متخصص آنکولوژی جواب نهایی را گفت . بابا سرطان گرفته بود و متازتاز تمام بدنش را گرفته بودکه این به معنای گسترش وسیع سرطان بود.

برای بودن درکنار بابا 3 تا 6 ماه بیشتر فرصت نداشتیم. دکتر گفت انتخاب با خودتان است. می توانید شیمی درمانی کنید یا نه. ولی درمانی درکار نیست. این جا بود که سر دوراهی گیر کردیم و آن اتفاقی که نباید می افتاد افتاد.اطرافیان تصمیم گرفتند که به بابا راجع به بیماریش چیزی نگوییم چون باعث می شودروحیه اش را از دست بدهد.

بابا روز به روزبدتر می شد. اوایل در مورد روند درمانش که به طور مشکوکی متوقف شده بود سوال می کرد. ما هم جواب هايی می دادیم که هماهنگ شده نبود و دو حرف می شدیم. بعد از مدتی،بابا چیزی نپرسید و شروع کرد به وصیت کردن. ما هم همچنان اصرار داشتیم که "این حرفا دیگه چیه؟ شما خوب می شید و 20 سال دیگه عمر می کنید." بابا هم نگاه عمیقی به ما می کرد که من همیشه ازآن فراری بودم.

کمتر از یک ماه از مدت زمانی که دکتر داده بود طول کشید. بابا با سرعتی که برای همه ما غیر قابل باور بود رفت. بعداز رفتن بابا چیزی که بیشتر ناراحتمون کرد این بود که از حرف هایی که به عمه زده بود فهمیدیم که بابا همه چیز را می دانسته ولی چون ما نمی خواستیم بفهمد او هم وانمود می کرده که نمی داند. یعنی در این میان فقط داشتیم به خودمان دروغ می گفتیم .

نمی دانم وقتی سعدی در مورد دروغ مصلحتی حکایت می نوشته می دانسته که چه ظلمی در حق جامعه می کند؟ آیا می دانسته در حال رواج دادن چه فرهنگی است؟

در کلیه ادیان دروغ به هر شکلی که باشد رد شده و از مومنین خواسته شده که از آن دوری کنند . حالا ما انسان هاآمده ایم برای خودمان تبصره تعریف کرده ایم که اگر در دروغ گفتن مصلحتی یا خیری درکار باشد ایراد ندارد. سوالی که این جا مطرح می شود این است که مصلحت چه کسی؟ به خاطر مصلحت خودم اجازه دارم دروغ بگویم؟ به خاطر مصلحت خانواده؟ به خاطر مصلحت دوست؟ به خاطر اعتقادات؟ به خاطر آبرو؟ به خاطر کار؟ چه معیاری برای تعیین این مصلحت وجود دارد؟

پنهان کردن حقیقت همیشه عواقب ناخوشایندی در بر دارد حتی اگر به ظاهر فکر کنیم که به شخصی نفعی می رساند. ممکن است در این میان شخص دیگری ضرر ببیند. اگر هم ضرر شخص دیگری در میان نباشد مطمئناً به جامعه آسیب می رساند . چون من با گفتن یک دروغ مصلحتی، یاد می گیرم که برای هر دروغی توجیهی پیدا کنم و مصلحتی بیندیشم و چه بسا که این توجیهم را پیش دیگران هم بیان کنم و غیر مستقیم،به آن ها هم یاد بدهم که دروغ بگویند و برای آن مصلحتی پیدا کنند . آنوقت است که دروغ گویی در جامعه رایج می شود و اعتماد و اطمینان در بین افراد جامعه از بین می رود و ضرر این بی اعتمادی به تمامی اعضاي جامعه وارد می شود . و این گونه می شود که در روزنامه ها می خوانیم " راستگويي ايرانيان به زير 40 درصدرسيده است "

عجیب نیست اگر به مغازه دار اعتماد نداریم که قیمتی که می گوید چقدر واقعی است و قسم هایی که می خورد تا چه اندازه صحت دارد . عجیب نیست اگر به اخبار روزنامه ها اعتماد نمی کنیم . عجیب نیست اگر به پزشکی که برای درمان به نزدش می رویم اعتماد نمی کنیم که آیا در فکر درمان است یا کسب درآمد و از همه بدتر عجیب نیست اگر به شریک زندگیمان نمی توانیم اعتماد کنیم .

واقعاً همه چیزاز یک دروغ ساده شروع می شود، دروغی مصلحتی که می خواهیم با آن گرهی را باز کنیم غافل از آن که موقع باز کردن آنقدر طناب را بالا و پایین می کنیم که در قسمت دیگرطناب چندین گره کور ایجاد می شود.

به خاطر بسپاریم که مصلحت در این است که هیچ کس تحت هیچ شرایطی حقیقت را پنهان نکند و هیچ دروغی چه کوچک و چه بزرگ نگوید. نجات تنها در راستی است.

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
مشارالیه  - دروغ و حقیقت |1391-9-8 14:15:00
باید ابتدا دید تعریف دروغ چیست... و بعد
ببینیم کدام تعریف مد نظر
شماست!
تمام پیامبران از حضرت آدم
تا حضرت بهاالله و جانشینانشون در
جاهایی مجبور شدند حقیقتی رو بیان نکنند یا
بپوشانند. مثال خوبش رفتار
حضرت عبدالبهاء با جاهلین هست که ابتدا
حق را در حالی که میدانند آنها بر خطائند
به آنها می دهند و بعد نظر خود را اعلام و
شخص را هدایت میکنند. حتی خود خدا
در جاهایی این کار رو کرده که به آن در
ادیان "بدا" گفته میشود.
پس تعریف مهم
است و برداشت ما از یک تعریف خاص.
هیچ چیز
ساده...
نارون |1391-7-4 08:58:52
چقدر زیبا ،دقیق و لطیف این مسئله را بررسی
نمودید ممنون. اماخطاب به دوستانی که در مورد
تاریخ نبیل نظر دادند خوب است اشاره گردد که
دروغ،کذب و افترا همه مواردی هستند که دیانت
بهائی سالهاست از سوی متعصبین دریافت می
نماید اما آگاهانه و با صبوری به مسیر خود
ادامه می دهد و معتقد است خورشید برای آنانی
که طالب دیدن هستند نیاز به هیچ اثباتی ندارد
" آفتاب آمد دلیل آفتاب" اما آنانکه
چشمهایشان را به مشاهده نور عادت نداده اند ،
حضور خورشید را با گل می پوشانند غافل از آنکه
"آب در هاون می کوبند"
دوست عزیز اگر در
تاریخ نبیل کذ...
فرید |1390-12-27 17:35:47
در جواب دوستی که گفته رهبران ما دروغ شاخدار
گفته اند می خواهم بگویم اصلاً چنین نیست.
اولاً تاریخ نبیل را یک مورخ بهائی نوشته است
و نه رهبران بهائی و ثانیاً کجای تاریخ نبیل
دروغ است. شاید چون با آنچه سالها بهائی
ستیزان در ایران آزادانه گفته و نوشته و منتشر
نموده اند مخالف است ایشان فکر کرده اند دروغ
است. لابد انتظار داشته اند مورخ بهائی هم
همان ها را بنویسد. متأسفانه امروزه سایه ی
سنگین دروغ گویی بر جامعه ی ایران گسترده شده
و رواج دروغ و کلک یکی از بزرگترین خطرهایی
است که اگر هوشیار نباشیم باعث خرابی ایران می
شود؛ اما ...
م ج ر  - دیدگاه |1390-10-10 08:41:34
سلام
وقتی دروغ اشکال داره که رهبران ما از آن
دوری کنند اما با نگاه دقیق در کتب تاریخ نبیل
زرندی و امثال آن متاسفانه دروغهای شاخدار
سران بهاییت برای هر متحری حقیقت آشکار می
شود
منتظر ارشاد و راهنماییم
با تشکر
م ج ر |1390-10-5 03:21:55
اثر دروغ بالاخره آشکار می شود
ناشناس |1390-6-6 02:23:17
خوب است در جزئيات زندگي خود دقت كنيم و
ببينيم آيا دروغ مي تواند هيچگاه مفيد باشد.
من اين كار را كرده ام و با اطمينان به اين
نتيجه رسيده ام كه هرگز دروغ مفيد نيست.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کتربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar