آمار سایت

مندرجات : 733
تعداد نمایش مندرجات : 6118319
بازديدکنندگان : 4670177

عضویت در خبرنامه

درسي ازبهار چاپ پست الكترونيكي
پنجشنبه, 26 اسفند 1389 23:20
تعداد بازدید :12228

آيا تا به حال آسمان را هنگام طلوع سپيده نگاه كرده‌ايد؟

آسمان كاملاً تاريك است و هيچ چيز را نمي‌توان تشخيص داد. بعد، كم كم، از سياهي آسمان كاسته مي‌شود و مي‌شود آسمان را از زمين تشخيص داد. آسمان ذرّه ذرّه روشنتر مي‌شود و پس از مدّتي زمين هم ديگر تاريك نيست و مي‌شود درختها، خانه‌ها، حيوانات، آدمها و ساير چيزها را از هم تشخيص داد. بالاخره قرص طلايي خورشيد نمايان مي‌شود و روشنايي روي زمين گسترده‌تر و گسترده‌تر مي‌شود، گويي تاريكي اصلاً وجود نداشته است.

اين نمايش بسيار زيبا هر روز تكرار مي‌شود. هميشه پس از شب تار روز روشن فرا مي‌رسد. اين چيزي نيست كه بتوان در آن شك كرد. هر بار كه شب فرا مي‌رسد، حتّي در تاريكترين لحظات آن، همه ی ما اطمينان داريم كه صبح حتماً فرا مي‌رسد و اگر كسي در آن شك كند، به او مي‌خنديم. اين معجزه ی طبيعت، درس بزرگي براي انسانها به همراه دارد و دست‌مايه ی شاعران و نويسندگان زيادي شده است تا از اميد سخن گويند. نظامي مي‌گويد:

در نوميدي بسي اميدست

پايان شب سيه سپيد است

طبيعت از اين قبيل معجزه‌ها بسيار دارد. يكي از درخشانترين معجزات طبيعت و عظيمترين نمايشهاي كيهاني، گردش فصلها و رسيدن بهار از پي زمستان است. همه ی ما ديده‌ايم كه چطور پس از بارش باران و وزيدن باد بهاري، زمين مرده دوباره زنده مي‌شود، برگهاي جوان از شاخه‌هاي پير سر مي‌زنند، هوا پر از شادابي و طراوت مي‌شود و گلها همه جا را پر از شادي و زيبايي مي‌كنند؛ آن هم زماني كه مدّتهاست زمستان همه جا را فراگرفته و سرما و يخبندان بر همه ی سرزمينها حكمفرما شده و كوچكترين اثري از گل و سبزه به جا نمانده است و در ظاهر وقوع چنين تحوّل عظيمي در حيات طبيعت باور كردني نيست. با اين حال كسي نيست كه در وقوع اين معجزة هميشگي شك كند و آمدن بهار را انكار كند. هيچ كس نمي‌گويد كه بهار سال قبل آخرين بهار بود و ديگر بهاري در كار نيست. قواي عظيمي كه بر اين جهان حاكم است، حتماً بهار را بر پا مي‌كند.

با اين وجود، همين قواي عظيم و باشكوه، آيا قادر نيست همين كار را با دل و جان ما كند؟

تاريخ زندگي انسان بر روي اين كره ی خاكي نشان مي‌دهد كه اين اتّفاق در زندگي بشر بارها و بارها افتاده است. يعني زماني كه همه چيز در تاريكي فرو رفته، مردم گرفتار نااميدي شده‌اند، و هيچ چيز نمي‌توانسته آنها را خوشحال و راضي نگه دارد، زماني كه اخلاقيات سقوط كرده، مردم از يك طرف اسير فقر و مشكلات اجتماعي و از طرف ديگر گرفتار تكلّف و تجمّلات ظاهري شده‌اند و همه چيز معنيش را در نزدشان از دست داده، در اوج نااميدي، اتّفاقي افتاده كه باعث شده افكار و احساسات و فرهنگ آن مردم تحوّل پيدا كند و جامعة انساني با يك روح تازه دوباره در مسير پيشرفت قرار بگيرد. تاريخ نشان مي‌دهد كه اغلب اين تحوّلات و انقلابات در تمدّن انسان همزمان با ظهور يك دين جديد و گاهي نتيجه ی مستقيم آن بوده است. آيا هيچ امكان ندارد اين اتّفاق دوباره رخ بدهد؟

هر صبحي كه مي‌دمد و هر بهار كه از راه مي‌رسد، با خود نويدي به همراه دارد: اين كه هر قدر اجتماع اطراف ما را مشكلات احاطه كرده باشد و هر قدر قلبها پر از سردي و نااميدي باشد، همان نيروي عظيمي كه هر بار معجزه ی سپيده دم و بهار را ظاهر مي‌كند، مي‌تواند جان تازه‌اي به جامعه ی انساني ببخشد تا از خواب بيدار شود و زندگي را دوباره از سر بگيرد.

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
هدهد |1386-4-29 04:41:42
نغمه جان
از تمثیل زیبا و موثری برای نشان
دادن لزوم تجدید ادیان استفاده کرده ای. امید
بخش است و موثر.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

اعلانات

1-آدرس سایت: http://www.javanim.org 

 

همچنين خود جوانان عزيز بايد در پرورش و اصلاح مفاهيمي كه به نظرشان ناقص يا نادرست است اقدام كنند؛ البته با رعايت ادب و احترام نسبت به نويسنده يا هر فرد يا گروه ديگري؛ تا انشاء الله مطالبي كه مطرح مي شود آموزنده و مفيد باشد

2-ارسال عكس: دوستان عزيز مي توانندعكس هاي مناسب اين سايت را ازطريق ايميل زيربراي ما ارسال نمايند.عكس ها توسط خودشما تهيه شده باشد:

lover.loyal@gmail.com

3-مقالات وخواندني هاي مناسب رااز طريق «ارسال نوشته هاي شما» براي ما ارسال نماييد.درج يك خواندني از منبعي ديگر در اين سايت به معناي تأييد صحت آن مطلب يا تأييد منبع آن نيست؛ بلكه هدف، صرفاً توجه به مواردي است كه ممكن است وجود داشته باشد و استمداد از افكار و ايده هاي جوانان در جهت رفع مشكلات احتمالي و استفاده از امكانات و موقعيت هاي مثبت اجتماعي

 

4- لطفاً مقالات و مطالب خواندنی خود را که مناسب این سایت می دانید از طریق گزینه ی ارسال مطالب فوق برای ما ارسال دارید تا در سایت منتشر گردد و مورد استفاده ی همه ی کتربران قرار گیرد. 

5-مطالب جوانیم و نظرات و دیدگاه های دوستان را از طریق صفحه ی فیس بوک جوانیم با آدرس زیر دنبال نمایید:

facebook.com/javanim 

oruspu numarasi canli sohbet numaralari sohbet hatlari telefonda sohbet telefonda sex sohbet numaralari arac muayene dava sorgulama trafik ceza sorgulama isimden numara sorgulama bilinmeyen numaralar