درخواست برای برکناری زن روبنده پوش چاپ
نوشته شده توسط BBCPERSIAN.COM   
پنجشنبه, 11 آبان 1385 21:07
تعداد بازدید :4742

یک مقام محلی بریتانیا گفته است که عایشه اعظمی، دستيار آموزشی مسلمان که به دليل امتناع از برداشتن روبنده خود در داخل کلاس از کار معلق شده، باید از سمت خود برکنار شود.

فیل وولاس، یک مقام محلی بریتانیا به هفته نامه "ساندی میرور گفته است که خانم اعظمی خود را در موقعیتی قرار داده که دیگر نمی تواند به شغل خود ادامه دهد.

 دبستان مورد بحث که در يورکشاير غربی در شمال انگلستان واقع شده، شکايت کرده بود که وقتی خانم اعظمی روبنده دارد و صورتش پوشيده است، بچه ها نمی توانند به درستی متوجه صحبت های او شوند.

به گفته خانم اعظمی، دانش آموزان این مدرسه از وضعیت روبنده وی هرگز شکایتی نداشته اند.

عايشه اعظمی به بی بی سی گفته که مايل است روبنده اش را در مقابل کودکان از صورتش بردارد به شرط آنکه همکاران مرد در کلاس نباشند.

آقای وولاس گفته است این درخواست خانم اعظمی نوعی تبعیض جنسیتی است و وی کودکان را با اصرار برای پوشیدن روبنده، از حقوق خود برای آموزش کامل محروم می کند.

نیک ویتینگهام،وکیل خانم اعظمی گفته است که موکل وی قادر به انجام شغل خود به عنوان دستیار آموزشی است و می تواند از دانش آموزانی که زبان انگلیسی، زبان دوم آنها است، حمایت و پشتیبانی کند.

آقای ویتینگهام تاکید کرده که عایشه اعظمی با حفظ روبنده خود قادر به انجام کار خود به صورت موثرهست و وی در مصاحبه های گوناگون خود توانسته است نشان دهد که با روبنده خود هم قادر به ارتباط با دیگران است.

بحث روبنده زنان مسلمان

جک استرا، رهبر جناح اکثريت در مجلس عوام و وزير خارجه سابق بريتانيا، اخيرا در مقاله ای که در يک روزنامه محلی منتشر شد به زنان مسلمان محجبه در حوزه انتخابيه خود توصيه کرد تا هنگام ملاقات و طرح مشکلات خود با وی از استفاده از روبنده خودداری ورزند.

اين اظهارات جک استرا باعث بروز بحث هايی در مورد استفاده زنان مسلمان از روبنده شد.

آقای استرا گفته بود از صحبت کردن با کسی که نمی تواند صورت او را ببيند، راحت نيست.

آقای استرا نماينده مجلس عوام از حوزه انتخابيه بلاکبرن است که حدود سی درصد جمعيت آن را مسلمانان تشکيل می دهند.

وی در مقاله خود نوشت که به نظر وی، زدن روبنده بر چهره باعث تشديد حس "جدايی" و انزواطلبی می شود.

اين مقاله با انتقاد اليور لتوين، مدير سياستگزاری حزب محافظه کار، حزب اصلی مخالف دولت، مواجه شد که گفته است اين توصيه می تواند آغازگر ترويج "دکترينی خطرناک" در مورد جلوگيری از حق افراد در انتخاب نوع پوشش آنان باشد.

در مقابل، يکی از اعضای ارشد شورای مسلمانان بريتانيا گفت درک می کند آقای استرا هنگام گفتگو با زنی که تمامی چهره خود را پوشانده احساس آسايش نمی کند و افزوده است که زنان مسلمان مجاز هستند که روبنده خود را بردارند.

مسلمانان بريتانيا در انتخاب نوع پوشش خود با محدوديتی مواجه نيستند و برخی زنان مسلمان از انواع پوشش های اسلامی، از جمله پوشش کامل استفاده می کنند.

منبع

 

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."