تبعيض جنسي فقر راتشديد مي كند چاپ
جمعه, 28 ارديبهشت 1386 06:32
تعداد بازدید :5503

یونیسف طی گزارش جدیدی گفته است که نابرابری میان زنان و مردان در خانه ها منجر به وضعیت سلامتی نامناسب تر و فقر بیشتر برای خانواده ها می شود.

یونیسف طی گزارش جدیدی گفته است که نابرابری میان زنان و مردان در خانه ها منجر به وضعیت سلامتی نامناسب تر و فقر بیشتر برای خانواده ها می شود.

این گزارش خاطر نشان می کند، هر جا که زنان از ساختار تصمیم گیری خانواده ها حذف می شوند، کودکان، بیشتر دچار سو تغذیه می شوند.

صندوق کودکان سازمان ملل می گوید در صورتی که زنان در خانواده ه های جنوب آسیا اختیار بیشتری داشتند، 13 میلیون کودک به سو تغذیه مبتلا نمی شدند.

یونیسف، ساختار تصمیم گیری در خانواده ها را در 30 کشور جهان بررسی کرده است.

یافته های اصلی آنها نشان می دهد که برابری میان زنان و مردان، برای کاهش فقر و بهبود وضعیت بهداشتی ضروری است و این به خصوص برای کودکان در کشورهای در حال توسعه مهم است.

کوفی عنان، دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید که هیچ ابزاری برای پیشرفت و توسعه، موثر تر از صاحب اختیار کردن زنان نیست.

به گفته آقای عنان، تبعیض علیه زنان در هر سن و سالی، کودکان جهان و نه تنها دختران را، از رسیدن به پتانسیل خود باز می دارد.

گزارش یونیسف همچنین به فقدان فرصت ها برای دختران و زنان برای آموزش و استخدام اشاره می کند و می گوید که این موضوع به فقر و بی اثر کردن آنها در جامعه منجر می شود.

طبق گزارش، هر جا که مردان، خانه ها را اداره می کنند، پول کمتری صرف مصارف بهداشتی و خوراک برای خانواده می شود که این بر سلامت کودکان تاثیر می گذارد.

گزارش یونیسف به عنوان مثال به ساحل عاج و غنا اشاره می کند و می گوید که این موضوع روشن شده که هر گاه درآمد زنان به هر دلیلی افزایش یافته است، این ازدیاد درآمد ، صرف غذای بیشتر برای خانواده شده در حالی که در آمد بیشتر مردان، هیج تغییری در وضعیت خانواده ها به وجود نیاورده است.

در بسیاری از خانواده ها در کشورهای در حال توسعه، زنان از تصمیم گیری درباره مسایل غذایی و بهداشتی محروم هستند.

برابری جنسیتی در تصمیم گیری های خانوادگی در جنوب آسیا، به کم شدن سو تغذیه کودکان تا 13 درصد(13.4 میلیون نفر) می شود.

در کشورهای در حال توسعه، زنان همچنین به نسبت مردان، ساعات بیشتری را کار می کنند و بیشتر وقت خود را، حتی زمانی که شاغل هم هستند به کارهای طاقت فرسای خانه اختصاص می دهند.

در بسیاری از خانواده ها که زنان شاغل هستند، دختران از مدرسه بیرون آورده می شوند تا کارهای خانه را انجام دهند و از سایر کودکان مراقبت کنند.

یونیسف می گوید که فرصت های استخدامی و درآمدزایی بیشتر برای زنان منجر به افزایش قدرت آنها در خانواده ها می شود.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد در گزارش خود اشاره کرده که از میان زن و مرد، هر کدام که سهم بیشتری از درآمد و دارایی های خانه را داشته باشد، در مورد نحوه استفاده از این منابع برای نیازهای خانواده تصمیم گیری می کند.

یونیسف همچنین خاطرنشان می کند که وضعیت زنان در خانواده ها، مشابه با جهان سیاست است. حضور زنان در دولت ها و نهاد های مربوط ، منجر به سیاست هایی می شود که بر روی کودکان و خانواده ها متمرکز می شوند.

این گزارش می گوید که زنان در نهادهای قانونگذاری در جهان، به علت سطح آموزشی کمتر و رفتارهای اجتماعی، حضور کمتری دارند

 

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
آشنا |1386-3-9 07:08:27
خوب بود دوست عزیز.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."