دختران درسراسرجهان درمعرض خشونت چاپ
نوشته شده توسط bbc.persian   
چهارشنبه, 13 شهریور 1387 10:40
تعداد بازدید :6667

21:51 گرينويچ - چهارشنبه 07 مارس 2007 - 16 اسفند bbc.persian.com   1385

در آستانه روز جهانی زن (هشتم مارس)، سازمان ديده بان حقوق بشر گفته است که دختران در سراسر جهان به طور هشدار دهنده ای با انواع خشونت های جسمی و جنسی در محيط های مختلف مانند مدرسه، محل کار و بازداشتگاه ها روبرو هستند.

 

اين گروه بين المللی مدافع حقوق بشر، که مقر آن در آمريکاست با انتشار اطلاعيه ای گفت دولتها در کل نتوانسته اند تدابير لازم و مهم برای جلوگيری از اين نوع خشونت ها را اجرا کنند و همچنين به طور مناسب به اين موضوع واکنش نشان بدهند.

ديده بان حقوق بشر به تازگی سه گزارش جداگانه در ارتباط با خشونت عليه دختران تهيه و منتشر کرده که از جمله شامل کشورهای افغانستان، عراق، برزيل، جمهوری دموکراتيک کنگو، مصر، السالوادور، گواتمالا، اندونزی، مالزی، مراکش، آفريقای جنوبی و ايالات متحده می شود.

"جو بيکر"، مدير ديده بان حقوق بشر در بخش حقوق کودکان، گفت: "دختران در خيابان ها، مدارس، در خانه، محل کار، در ادارات دولتی در معرض خطر خشونت جسمی و جنسی هستند. در بسياری از موارد دختران مورد خيانت کسانی قرار می گيرند که قرار است از آنها حمايت و محافظت کنند مثل قيم ها، معلمان، کارفرماها و پليس."

ديده بان حقوق بشر در ادامه اطلاعيه خود آورده که در نبردهای مسلحانه، حمله به مدارس و معلمان باعث می شود که دختران از رفتن به مدرسه محروم شوند. در افغانستان از ژانويه 2005 تا ژوئن 2006 ديده بان حقوق بشر بيش از دويست مورد از تهديد جانی و يا کشته شدن دانش آموزان و معلمان و همچنين به آتش کشيده شدن مدارس ثبت کرده است.

دختران از اين گونه خشونت ها نسبت به پسرها آسيب بيشتری می بينند چون احتمال اين که از حضور در مدرسه منع شوند، بيشتر است.

کودکانی که به عنوان مستخدم خانه به کار گماشته می شوند، به ويژه، در مقابل آزار جنسی و خشونت جنسی از سوی مردان و پسران خانه، آسيب پذير هستند. از آنجايی که دختران بيشتر برای کمک در کار منزل در نظر گرفته می شوند بيشتر در معرض اين گونه خشونت ها هستند.

به گفته ديده بان حقوق بشر دخترانی که با سيستم های قضايی کشورها سر و کار پيدا می کنند در معرض خشونت، به ويژه خشونت جنسی و تجاوز جنسی از سوی پليس و همچنين کارکنان بازداشتگاه ها قرار دارند.

اين گروه بين المللی همچنين می گويد از آنجايی که تعداد دختران در بازداشتگاه ها کمتر است، اغلب در شرايطی نامناسب و خطرناک نگهداری می شوند.

جو بکر می گويد: "دختران پيشرفت های بزرگی داشته اند اما خشونت باعث می شود بسياری از آنها از ابتدايی ترين حقوق خود محروم شوند. دولت ها بايد کلام خود را به عمل تبديل کنند و نشان بدهند که خشونت عليه دختران بدون مجازات نمی ماند."

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
irandoost |1387-6-14 07:38:49
.................................................. ....................

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."