آمار سقط جنين در ايران چاپ
چهارشنبه, 21 شهریور 1386 11:07
تعداد بازدید :9184
سازمان پزشکی قانونی ایران گزارش داده که در سال گذشته دو هزار عمل سقط جنین قانونی در ایران صورت گرفته است

.

شهاب الدین صدر، رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران گفته است که با اجرای طرح سقط جنین موسوم به "سقط جنین درمانی"، جلوی مراکز غیر مجاز و سقط جنین های غیر قانونی گرفته شده است.

به گفته آقای صدر، مجوز سقط جنین بعد از انجام کار کارشناسی و فتوای مراجع تقلید در صورتی داده می شود که مادر بیماری داشته و ادامه بارداری برای وی خطر جانی به همراه داشته باشد.

بر اساس قوانینی که دو سال پیش در مجلس تصویب شد، سقط جنین با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تائید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که پس از ولادت موجب "حرج والدین" یا طفل می شود و یا بیماری مادر که جان مادر را تهدید کند قبل از ولوج روح (چهار ماه و ده روز) با رضایت زن و شوهر مجاز است.

بر اساس قوانین و مقررات، اگر جنین بیمار باشد و به مرده زایی منجر شود با انجام معاینات پزشکی و آزمایش های تخصصی، مجوز قانونی سقط جنین صادر می شود.

هدف از تصویب این قانون، جلوگیری ازسقط های غیرقانونی و جلوگیری از ادامه بارداری مخاطره آمیز بر مادران یا کودکانی است که به علت بیماریهای دوران جنینی، زندگی مشقت باری متوجه مادران، کودکان و خانواده آنها است.

کارشناسان امیدوارند با قانونی شدن سقط جنین، تا حدودی جلوی تولد کودکان مبتلا به انواع اختلالات ژنتیکی، ارثی و مادرزادی گرفته شود.

در سال های گذشته سقط جنین قانونی در ایران بسیار کم بوده و در موارد محدودی اجازه سقط جنین صادر می شد.

تا میانه دهه 1370 شمسی سقط جنین در ایران ممنوع بود و بعد از آن هم فقط به جنین های مبتلا به بیماری تالاسمی، مجوز سقط جنین داده می شد.

بعد از آن در اوایل سال 80 با دستور رئیس قوه قضائیه مجوز سقط جنین به سازمان پزشکی قانونی داده شد تا با در نظر گرفتن مسائل شرعی و پژشکی برای کسانی که مصلحت بداند مجوز سقط جنین صادر کند.

ملاحظات شرعی

در احکام اسلام، سقط جنین از محرمات قطعی است و در قرآن نیز اشاراتی به آن شده است اما تهیه کنندگان طرح، این حکم را به بعد از چهار ماهگی و دمیدن روح بر جنین مستند کرده و می گویند "دلالت آیات قران بر جنین قبل از دمیدن روح مشکل است."

فقهای شیعه تشکیل جنین را به دو مرحله تقسیم کرده اند: "ییش از چهار ماهگی و پیش از دمیده شدن روح و پس از چهار ماهگی و پس از دمیدن شدن روح."

بر اساس احکام اکثر فقهای شیعه در مرحله اول سقط جنین و پیش از دمیدن شدن روح در صورتی که خطر جانی برای مادر داشته باشد جایز است و چون جنین هنوز به مرحله "نفس محترمه" نرسیده است جان مادر بر حیات نباتی جنین تقدم دارد.

اما سقط جنین پس از دمیدن شدن روح حرام است و جایز نیست اعم از این که برای مادر خطر داشته باشد یا مشکلات روحی و روانی ایجاد کند و یا خطری متوجه جنین باشد.

بر اساس قوانین ایران، اگر سقط جنین قبل و بعد از چهارماهگی به وسیله مادر به صورت عمدی یا غیر عمدی صورت گیرد، مادر قصاص نمی شود و تنها محکوم به پرداخت دیه است.

اما اگر سقط جنین به وسیله شخصی غیر از مادر صورت گیرد، علاوه بر پرداخت دیه یا قصاص به یک تا سه سال زندان محکوم خواهد شد.

عمل سقط جنین در ایران غیرقانونی است و برخی پزشکان و مراکز درمانی و حتی افراد غیر متخصص با هزینه گزاف اقدام به عمل سقط جنین می کنند.

با وجود قانونی شدن سقط جنین در موارد خاص، برخی آمارهای غیر رسمی از بالا بدون میزان سقط جنین غیر قانونی در ایران حکایت دارد.

برخی منابع خبری، سقط جنین غیر قانونی در ایران را تا سالی 80 هزار مورد برآورد کرده اند که عمدتا در شرایط غیر بهداشتی و خطرناک صورت می گیرد.

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
یبر  - ر |1386-12-21 06:38:05
لطفا عکس هم تو مقالات بگزرید
محمد رضا  - جسد دختران فحاش |1386-10-3 10:18:28
سلام خسته نباشید همتون اگه زحمت نیست راجب
مطلب بالا گزارش تهیه کنید ممنون راستی عید
غدیر بر شما مبارک

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."