هشتاد ودو ميليون زن بيكارند چاپ
شنبه, 23 تیر 1386 03:03
تعداد بازدید :7142

روز به روزبر حضور زنان در مشاغل مختلف افزوده می شود و ... ثروتمندان زن هم زیادند و زیادتر می شوند اما سکه حضور اجتماعی زنان یک روی دیگر هم دارد و آن بیکاری فزاینده در میان زنان است.

روز به روزبر حضور زنان در مشاغل مختلف افزوده می شود و ... ثروتمندان زن هم زیادند و زیادتر می شوند اما سکه حضور اجتماعی زنان یک روی دیگر هم دارد و آن بیکاری فزاینده در میان زنان است.

گزارش سازمان بین المللی زنان نشان می دهد که هر چه پیشتر می رویم، زنان بیشتر از گذشته بیکار می شوند. آنها هم که هنوز بیکار نشده اند، یا در چرخه کارهای کمتر مولد در کشاورزی و خدمات گیر افتاده اند یا به ازای انجام کار مشابه، کمتر از مردان مزد می گیرند. این دو گروه هم عملا بیکار به حساب می آیند. تعداد این جور زنان در دنیا به حدود 82 میلیون نفر رسیده است.

سازمان بین المللی کار ارزیابی کرده که در سال 2006 ، 2/1 میلیارد از 9/2 میلیارد کارگر موجود در سطح جهان زنان بوده اند. با این حال، این سازمان همچنین به این نتیجه رسیده که توزیع سن کاری زنان در برخی مناطق به خاطر اینکه زنان بیشتر از کار به یادگیری و آموزش روی آورده اند از رشد بازمانده یا کاهش پیدا کرده است. کارشناسان این سازمان معتقدند وجود یک فاصله دائمی در جایگاه شغلی، امنیت شغلی، دستمزد و آموزش شغلی بین زن ها و مردها، نشان می دهد که فقر دارد زنانه می شود، یعنی هر چه می گذرد، زنان بیشتر از مردان فقیر می شوند.

هرچند تعداد زنانی که هم اکنون در بازار کار شرکت دارند _ یعنی چه آنها که کار می کنند و چه آنها که به طور جدی و فعال دنبال کار هستند _ در بالاترین نقطه قرار دارد اما چیزهای دیگری هست که فعالان حقوق شغلی زنان را نگران می کند. جان سوما ویا _ دبیر کل سازمان بین المللی کار _ معتقد است با وجود برخی پیشرفت ها، خیلی از زنان هنوز گرفتار کارهایی هستند با دستمزد بسیار پایین که غالبا در اقتصاد غیر رسمی ( یعنی مشاغل کاذب و بی پشتوانه) طبقه بندی می شوند.

آنان ناچارند با حقوقی ناکافی، حمایت اجتماعی کم و ضریب نا امنی شغلی بسیار بالا بسازند. این کارشناسان توصیه می کنند ترویج "کارشایسته" به عنوان یک ابزار برای اجرای عدالت جنسیتی در اشتغال زنان دنبال شود. آنان امیدوارند "کار شایسته" ، به افزایش درآمدها و فرصت ها برای زنان بیانجامدو به رهایی خانواده ها از فقر کمک کند.

این گزارش می خواهد برای خروج از فقر، به زنان در راستای کار خودشان و خانواده شان فرصت های شغلی شایسته ای داده شود تا به آنها برای کار پر سود، سازنده و امن به شرط حفظ آزادی، امنیت و کرامت بشری کمک شود. در غیر این صورت، روند فقیر شدن هرچه بیشتر زنان ادامه پیدا می کند و به نسل بعد آنان هم منتقل می شود.

گزارش سازمان بین المللی کار به افزایش حضور زنان در عرصه اشتغال از 9/42 درصد به 9/47 درصد در 10 سال گذشته اشاره کرده ولی یادآوری کرده که متاسفانه در مناطق فقیرتر جهان، احتمال این بیشتر است که زنان در ازای کاری که انجام می دهند به عنوان یک عضو خانواده مزدی دریافت نکنند یا به عنوان یک کارگر خود اشتغال، درآمد کمتری داشته باشند. دریافت مزد در این قبیل موارد، گام بزرگی برای استقلال و خودمختاری خیلی از این زنان خواهد بود.

بر اساس ارزیابی های سازمان بین المللی کار در سال 2006 نرخ بیکاری زنان 6/6 درصد بوده، در حالی که این نرخ برای مردان 1/6 درصد است. همچنین شواهد نشان میدهد که فاصله دستمزدی بین مردان و زنان هنوز پابرجاست، یعنی اینکه در بسیاری از مناطق جهان، زنان به ازای کاری مشابه با مردان، کمتر از آنان ( نزدیک به 90 درصد یا کمتر) مزد می گیرند. این طور که اعلام شده، این تبعیض حتی برای مشاغلی مانند پرستاری و معلمی هم که به طور سنتی زنانه محسوب می شود، وجود داشته است.

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
قطره  - لزوم تساوي حقوق رجال و نسا |1386-4-24 15:10:53
بي عدالتي تا كي ؟ خاموش نشستن تا چند ؟ بيا
ييد دست به دست هم داده و از حقوق زنان در
جامعه دفاع كنيم ، بيا ييد نگرشها يمان نسبت
به زن را به حقيقت نزديكتر كنيم و واين بينشها
و نگرشهاي جديد را با ديگران نيز در ميان
بگذاريم .

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."