اب چقدر مي ارزد چاپ
شنبه, 02 تیر 1386 09:59
تعداد بازدید :5243

بحران آب هر روز اسباب نگرانی بیشتری می شود. جمعیت زمین که امروز حدود شش میلیارد نفر است طی چند نسل آینده به مرز نه میلیارد نفر خواهد رسید. غذای این جمعیت روزافزون چگونه تامین خواهد شد؟ دو سوم مصرف کنونی آب صرف آبیاری می شود و نیازهای کشاورزی هر روز افزایش می یابد.به علاوه صنعتی شدن با ایجاد تقاضای جدید و خطر آلودگی ، خسارت شدیدی بر ذخایر اندک آب وارد می کند

بحران آب هر روز اسباب نگرانی بیشتری می شود. جمعیت زمین که امروز حدود شش میلیارد نفر است طی چند نسل آینده به مرز نه میلیارد نفر خواهد رسید. غذای این جمعیت روزافزون چگونه تامین خواهد شد؟ دو سوم مصرف کنونی آب صرف آبیاری می شود و نیازهای کشاورزی هر روز افزایش می یابد.به علاوه صنعتی شدن با ایجاد تقاضای جدید و خطر آلودگی ، خسارت شدیدی بر ذخایر اندک آب وارد می کند.

متخصصان آب و مهندسان عمران برای مساله کمبود آب پاسخ حاضر و آماده ای دارند. افزایش تعداد سدها ، ایجاد کارخانه های آب شیرین کن و حتی کشیدن خط لوله برای انتقال آب از مناطق مرطوب به مناطق خشک. این راه حل های فنی نه تنها نتوانسته اند جوابگوی تقاضای فزاینده باشند بلکه از لحاظ بوم شناختی و اقتصادی هم بسیار پرهزینه اند.

امروز مدافعان حفاظت محیط زیست و اقتصاددان ها دست به دست هم داده اند تا دیدگاه ما را نسبت به مسائل آب تغییر دهند. اکنون به جای این پرسش که " چگونه می توانیم منابع آب را افزایش دهیم؟" آنها بر این پرسش اصلی تاکید می کنند که "چگونه می توانیم تقاضای آب را کاهش دهیم؟" دغدغه های آنها نشان دهنده تناقض مهمی است : ما منبعی را هدر می دهیم که زندگی بدون آن ممکن نیست.راه دسترسی به مدیریت عقلانی منابع آب ساده به نظر می رسد: مطالبه آب بهای مصرفی از مصرف کنندگان.در عین حال به سایر ساز و کارهای بازار به چشم راه حلی برای تخصیص کارآتر منابع آب نگاه می شود.برای مثال قوانین ایالت کالیفرنیا در آمریکا کشاورزان را تشویق می کند که در زمان خشکسالی به جای استفاده از منابع آب برای آبیاری محصولات کشاورزی ، امتیاز آن را به شهرها بفروشند. حتی صحبت از ایجاد بازار بین المللی آب هم به میان آمده است تا کشورهایی که از لحاظ آب در مضیقه هستند بتوانند از کشورهایی که دارای ذخایر غنی اند آب خریداری کنند.اما این رویکرد چه هزینه های سیاسی و اجتماعی ای در بر خواهد داشت؟ آیا می توانیم این منبع حیاتی را نظیر دیگر کالاهای معمولی خرید و فروش کنیم؟ خلاصه اینکه آب چقدر می ارزد؟

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."