بيست توصيه ي پزشكي(3) چاپ
خواندنیها
دوشنبه, 16 دی 1387 03:12
تعداد بازدید :3718

براي بهره‌مندي از سلامتي : 1- كشيدن سيگار و مصرف نوشيدني‌هاي الكلي ترك كنيد. 2- با ساده كردن زندگي انجام كارهايي كه در اولويت هستند و ترك كارهايي كه ضرورت كمتري دارند استرس را از زندگي خود خارج كنيد. 3- ساعات خاصي را براي خودتان در نظر بگيريد و با افراد يا فعاليت‌هايي باشيد كه از آنها لذت مي‌بريد. 4- تست‌هاي دوره‌اي مربوط به بيماريهاي متناسب با سن و جنس خودتان را انجام دهيد تا از سلامت خود اطمينان حاصل كنيد.

41
 

 

مقدار غذاي فرد ديابتي به سن، جنس، قد و نيز نوع فعاليت او بستگي دارد؛ اين بيماران در صورت وجود اضافه وزن، بايد وزن خود را كاهش دهند. بيماران ديابتي بايدمصرف چربيها را به حداقل رسانده و چربي گوشت را از آن جدا كنند و مصرف نمك را جهت كاهش احتمال بيماريهاي قلبي به حداقل برسانند. اين بيماران لازم است كه از مواد غذايي فيبردار بيشتر استفاده كنند چرا كه در كاهش قند خون مؤثر و در نهايت بهتر است بخشي از پروتئين مورد نياز را از حبوبات تامين نمايند.

42

نارنگي با فسفر زياد باعث تقويت حافظه و هوش مي‌شود. نارنگي داراي املاح و ويتامين‌هاي فراوان و غني از فسفر است. ‌جوشانده برگ‌هاي آن براي تصفيه خون بسيار مناسب است. اين ميوه براي براي رفع بي‌اشتهايي و كاهش گرماي غريزي بدن نيز مفيدست.

43

دفع آهن و ويتامين B1 در بدن از عوارض مصرف چاي بلافاصله بعد از غذاست. چاي داراي ماده‌اي به نام (تاتن) است كه به راحتي با آهن موجود در منابع گياهي تركيب مي‌شود. همچنين، آهن يك ماده مغذي است كه جذب آن در دستگاه گوارش مشكل بوده و به مقدار اندك و به سختي جذب مي‌شود. بنابراين مصرف چاي بعد از غذا سبب مي‌شود آهن غذا با ماده تاتن موجود در چاي تركيب شده و در نتيجه انسان در معرض خطر كمبود آهن و همچنين كمبود ويتامين B1 قرار گيرد.

44

در سردرد هايي كه علائم زير وجود دارد بايد به پزشك مراجعه نمود: 1- بيش از سه بار در هفته2- اگر مجبوريد كه هر روز يا اكثر روزها از مسكن استفاده كنيد. 3- اگر بيش از دوز توصيه شده بر روي هر دارو براي كاهش سردرد خود استفاده مي‌كنيد. 4- در صورتي كه علاوه بر سردرد دچار تب يا گرفتگي و دردگردن - كوتاه شدن تنفس، تب و يا علايم غيرمنتظره كه بر روي چشم‌ها، گوش‌ها، بيني و گلو - سرگيجه، عدم تعادل يا اختلال در صحبت كردن و ضعف ويا دچار استفراغ شديد نيز مي‌شويد.

45

روش سنتي شستن دست‌ها با آب و صابون بهترين شيوه براي مقابله با ابتلا به امراض ويروسي است. طبق پژوهش‌هاي قبلي ويروس‌هاي موجود در دست‌ها از عوامل اصلي بروز بيماري‌هايي چون سرماخوردگي، هپاتيت A، التهاب معده و روده و نيز ميزبان بسياري از بيماري‌هاي ديگر هستند.

46

اگر كودك پس از واكسينه شدن در برابر بيماريهايي مانند سرخك و فلج اطفال دچار مشكلاتي از قبيل درد يا حساسيت مي‌شوند قرار دادن پارچه خنك و مرطوب در نزديكي محل مايه‌كوبي مي‌تواند باعث كاهش قرمزي، خارش و تورم شود. براي كاهش درد و تب پزشك ممكن است استامينوفن يا داروي مشابه تجويز كند و يا به استحمام با آب ولرم و اسفنج توصيه نمايد. كودك بايد مقادير زيادي مايعات بنوشد و اگر تا 24 ساعت پي از واكسينه شدن كمتر غذا بخورد يك امر طبيعي است و نباد موجب نگراني والدين شود.

47

موادي همچون پياز، كاكائو و مركبات به ترتيب بيشترين اثر تشديد كنندگي سردردهاي ميگرني را دارند. گرسنگي همچنين يكي از عوامل مهم در تشديد دردهاي ميگرني هستند. رژيم غذايي بر تعداد و طول مدت زمان حملات سردردهاي ميگرني مؤثرست. مواد غذايي بر الگوي سردرد ميگرني مؤثرند ولي بيش از آن كه بر تعداد حملات موثر ‌باشد بر طول مدت زمان يك حمله تاثير مي‌گذارند.

48

مصرف مداوم غذاهاي آهن‌دار، كم خوني را درمان مي‌كند .گوشت قرمز و ماهي‌هاي چرب مشروط بر اينكه با مركبات مصرف شوند جذب آهن را چندين برابر مي‌كند.زرده تخم‌مرغ و جگر كباب شده نيز از منابع سرشار آهن است؛ همچنين مصرف مداوم منابع گياهي حاوي آهن از جمله اسفناج، كلم بروكلي، هويج و ميوه‌هايي نظير انجير، آلو، انبه، كنجد و عدس به زنان جهت جلوگيري از بروز كم خوني توصيه مي‌شود.

49

الگوهاي غلط تغذيه‌اي در كودكان، ضمن كاهش كارايي مغزي آنها، مي‌تواند افت تحصيلي آنها را به دنبال داشته باشد. يكي از عادات غلط غذايي حذف وعده صبحانه از رژيم غذايي كودكان است. عمدتا كودكاني كه صبحانه صرف نمي‌كنند، قدرت يادگيري و يادآوري ضعيف تري نسبت به ساير كودكان دارند. منبع انرژي سلولهاي مغزي، فقط گلوكز است و هيچگونه ذخيره چربي در مغز وجود ندارد. به همين علت افت قند خون ناشي از عدم مصرف صبحانه قبل از هر چيز، روي كارايي مغز تاثير سوء مي‌گذارد.

50

تماس روزانه مو با آبهاي حاوي موادي مانند كلر اثر خشك‌كنندگي بر موها دارد و موجب شكنندگي آنها مي‌شود. شست‌وشوي مو با شامپو مناسب را پس از استخر الزامي ا ست و به افرادي كه روزانه شنا مي‌كنند توصيه مي‌شود موها را با شامپوهاي نرم‌كننده و حالت دهنده شست‌وشو دهند؛ زيرا با اين كار لايه‌اي بر روي مو ايجاد مي‌شود كه از خشك شدن مو جلوگيري كرده و باعث سهولت در شانه شدن مو و شفافيت موها مي‌شود.

51

تحقيقات صورت گرفته بر روي چاي مشخص شده است كه اين نوشيدني هم خاصيت تحريك كنندگي دارد و هم آرام‌بخشي. چاي تا دو دقيقه بعد از دم كشيدن، اثر محرك دارد،‌ اما پس از اين مدت به تدريج از خاصيت تحريك‌كنندگي آن كاسته شده و به خاصيت آرام‌بخشي آن افزوده مي شود. در ضمن پس از گذشت 5 دقيقه از دم كشيدن، چاي كاملا به يك آرام بخش تبديل مي‌شود.

52

ويتامين A هم در غذاهاي حيواني و هم غذاهاي گياهي وجود دارد. مقدار مورد نياز اين ويتامين براي افراد بالغ 10 هزار واحد بين‌المللي است. از جمله منابع اين ويتامين مي‌توان به روغن كبد ماهي، هويج، سبزيهاي سبز و زرد، زرده تخم مرغ، شير و فرآورده‌هاي آن، مارگارين و ميوه‌هاي زرد اشاره كرد. مصرف بيش از اندازه ويتامين A مي‌تواند خود را به صورت درد مفاصل، ريزش مو، دل به هم خوردگي اسهال، استفراغ، بي اشتهايي، تاري ديد، قاعدگي نامنظم، پوسته پوسته شدن پوست، خشكي و سردرد نشان ‌دهد.

53

مصرف يك عدد سيب در روز به دليل وجود آنتي اكسيدانهاي قوي در اين ميوه براي مقابله با آسيب سلول، حقيقتا در حفظ سلامت بدن و بي‌نيازي از مراجعه به پزشك مؤثرست پوست سيب از مقادير بالايي از آنتي اكسيدانها برخوردارست كه آب سيب فاقد آن است. به طور كلي سيب‌هاي قرمز بيش از سيب‌هاي سبز و زرد آنتي اكسيدان دارند. از ساير خوراكيها كه حاوي مقادير زيادي از اين مواد هستند مي‌توان به پياز، ذغال‌اخته و قره قروت اشاره كرد.

54

مسواك‌هاي كهنه نه تنها تاثير مثبت بر سلامت‌ دهان و دندان ندارند بلكه ممكن است حامل باكتريهاي مضري باشند كه مي‌توانند موجب بروز عفونت‌هايي چون ژنژيويت (التهاب لثه) و يا پريد مونتيل (التهاب بافت‌هاي اطراف دهان) شود. به طور كلي مسواك را بايد هر 3 تا 4 ماه عوض كرد. همچنين افراد بيمار بايد در شروع بيماري از يك مسواك جداگانه استفاده كرده و پس از بهبودي آن را دور بيندازند.

55

رژيم غذايي مناسب و منظم در كنار تزريق انسولين براي كنترل بيماري كودكان ديابتي اهميت زيادي دارد، تا مانع افت قند خون (هيپوگليسمي) شود. كودك ديابتي در طول روز بايد علاوه بر وعده‌هاي غذايي اصلي، حداقل سه نوبت نيز از مواد غذايي مناسب به عنوان وعده‌هاي فرعي (در مجموع حداقل 6 وعده غذا در روز) استفاده كند و در وعده‌هاي غذايي فرعي بايد حتما مواد نشاسته‌اي گنجانده شود. تغذيه قبل از خواب كودك مهم است زيرا از افت قند در طول شب جلوگيري مي‌كند.

56

چاقي به تنهايي و حتي در شرايطي كه بيماري واضح قلبي وجود نداشته باشد، ‌قادر است مانع كاركرد طبيعي دستگاه قلبي - عروقي شود. رابطه مستقيمي بين سطوح چاقي و ميزان كاركرد غير طبيعي قلب وجود دارد. به گفته محققان استراليايي، چاقي به تنهايي قادر به ايجاد اختلال در عملكرد طبيعي قلب است و اين كار را بدون ارتباط با ديگر عوامل خطرزاي بدن انجام مي‌دهد.

57

تشعشعات تلفن همراه براي كودكان نسبت به بزرگسالان خطرناكتر است. ‌به علت ضعيف‌تر بودن سيستم دفاعي كودكان و نوجوانان، اين گروه بيش از بزرگسالان در معرض خطر اشعه تلفن‌هاي همراه قرار دارند. بر اساس تحقيقات پژوهشگران، اختلالات خواب، حافظه، سردرد از عوارض استفاده از تلفن همراه براي كودكان است.

58

خوردن سيب در رفع يبوست، خارج كردن حرارت بدن، تقويت كبد و در درمان تنگي نفس و درمان زخمها، مفيدست و بهترين دارو براي سوء هاضمه است. سيب رنده شده را مي‌توان براي برطرف كردن اسهال كودكان استفاده كرد؛‌ نوشيدن آب سيب داروي مؤثري براي درمان سرماخوردگي، گرفتگي صدا و سرفه است. از آب سيب تازه مي‌توان براي از بين بردن چين و چروك پوست استفاده كرد. سيب ترش حالت استفراغ و دل بهم خوردگي را از بين مي‌برد و براي آنها كه مزاج گرم دارند مفيدست. سيب ترش پخته درمانگر اسهال خوني است

59

تنها فصول بهار و تابستان براي كودكان آلرژي زا نيستند، بلكه محرك‌هاي داخل فضاهاي سربسته نيز مي‌تواند از مهمترين عوامل ايجاد آلرژي در فصول پاييز و زمستان باشند. محرك‌هايي چون خاك و كپك، دود سيگار، ذرات گرد و غبار، موي حيوانات خانگي، اسپري‌ها و بوي گاز و مواد شيميايي در داخل منازل و فضاي بسته در فصول سرد كه معمولا درها و پنجره‌ها بسته هستند مي‌توانند از عوامل مهمي در بروز آلرژي در كودكان باشند.

60

به نقل از سايت جامعه پزشكي تبريز

افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."